Nejlevnější přeprava balíků – jak na to, abyste ušetřili co nejvíce?

Plánujete odeslat balíček a hledáte způsob nejlevnější přepravy balíků? Na kolik vás odeslání vyjde, záleží na mnoha faktorech, které si v následujícím článku probereme podrobněji.

Nejlevnější přeprava balíků nemusí být pouze v gesci pošty…

Doby, kdy byly veškeré dodávky v rukou pošty, jsou nyní již dávnou minulostí. Dnes musí oficiální pošta soutěžit s mnoha konkurenčními zásilkovými službami, které se jí snaží překonat v rychlosti dodání, ceně a celkové kvalitě služeb. Samozřejmě i pošta se snaží udržet tempo s ostatními, leckdy se jí to daří – a leckdy zase ne. Podle toho, jaké jsou parametry vašeho balíčku a jak rychle jej potřebujete odeslat, může představovat výhodnou alternativu některá ze soukromých zásilkových společností. Jako vždy, spolehněte se na internet a projděte si jednotlivé nabídky, než se rozhodnete – každá firma má své výhody i nevýhody a některá může nabízet výhodnější podmínky při specifických rozměrech balíku či vzdálenosti.

Je třeba uvědomit si, že poškození balíku hrozí všude…

Ať již zvolíte k doručení vašeho balíku jakoukoliv službu, je třeba pamatovat na to, že možnost poškození je zde vždycky. Možná se leckde dočtete horrorové příběhy o doručovatelích, kteří s balíky nakládají jako s odpadem – takové případy naštěstí nejsou tak rozšířené, jak by se mohlo zdát, a představují spíše materiál pro senzaci. Ačkoliv nikdy a nikde nelze lidský faktor vyloučit, poškození balíků vznikne častěji na cestě v důsledku nepředvídaných okolností – například v důsledku drncání a prudkého brždění na silnici, nebo změn teplot a počasí. Proto by mělo být řádné zabezpečení zásilky ještě před odesláním také vaší prioritou.

Zabalte svou zásilku skutečně důkladně

Platí to zejména, pokud posíláte snadno rozbitelnou zásilku, ale i u těch obyčejných se snažte dbát na řádné vystlání vnitřku balíku přinejmenším starými novinami, raději ale bublinkovou fólií a pěnovými granulemi. Pokud odesíláte zásilky často, měli byste správně mít všeho vždy dostatek po ruce. Každý záhyb vašeho balíku by měl být vyplněn – nejlépe to poznáte tak, že když s balíkem zatřepete, uvnitř nebude nic chrastit. Více o správném zabalení zásilky se dočtete zde.

Myslete rovněž na velikost balíku

Nikdy nebalte zásilku do větší krabice, než je skutečně nutné. V současnosti se mnoho zásilkových služeb řídí více rozměry, nežli váhou balíku, a cena se odvíjí právě od toho. Každý dodavatel mívá jiná kritéria, nicméně obecně pro většinu dodavatelů platí, že obvodová délka (2x šířka + 2x výška + 1x délka) by neměla dohromady přesahovat 300 cm. Samozřejmě čím menší balík, tím levnější, snažte se proto být při přípravě zásilky co nejúspornější.

Popřemýšlejte, zda pojistit, či ne

Ať vše zabalíte sebelépe, poškození je stále možností, kterou nelze vyloučit zcela. Popřemýšlejte a spočítejte si proto, nakolik se vám vzhledem k obsahu zásilky vyplatí či nevyplatí její pojištění. Většina společností zahrnuje základní pojištění již v ceně přepravy, pokud ale zasíláte něco opravdu cenného, možná zauvažujte nad dalším připojištěním nad rámec toho základního.

Pokud nespěcháte, ušetříte

Většina dodavatelů nabízí vícerychlostní možnost dodání zásilky, od expresní po pomalou. Jelikož chcete pravděpodobně ušetřit, rozhodně volte tu nejpomalejší – a tudíž nejlevnější – možnost, pokud není vaše záležitost skutečně urgentní.

Pro shrnutí:

  • Důkladně si prohlédněte nabídku, plusy a mínusy jednotlivých dodavatelů
  • Volte co nejmenší velikost balíku
  • Dbejte na správné a bezpečné zabalení pro minimalizaci rizika
  • Pokud zásilka obsahuje něco zvláště cenného, popřemýšlejte nad možností připojištění
  • Volte pomalejší možnost doručení

Jak zasíláte balíky vy? Snažíte se šetřit každou korunu, nebo doručovací cenu příliš neřešíte? Máte nějaké tipy pro ostatní? Dejte nám vědět v komentářích!