Je to velmi známý pocit – sportujete nebo posilujete a po skončení se dostaví nepříjemná bolest svalů, přetrvávající 12 – 48 hodin. Odeznívá velmi pomalu a dokáže normální pohyb až skoro paralyzovat.
V minulosti se hodně mluvilo o důvodu, kterým bylo překyselení svalů kyselinou mléčnou. Ta vzniká ve svalech při nadměrné zátěži při spalování glukózy k vůli nedostatečnému okysličení. To však není hlavní příčinou bolesti svalů. Ta vzniká díky mikroskopickým trhlinkám ve svalových vláknech – čím tvrdší, delší a náročnější trénink provádíte, tím je riziko trhlinek větší. Okolo těchto trhlinek se může také objevit i mírný otok.
Jak tomuto jevu předcházet a co dělat, když už svaly bolí?
Nejúčinější metodou, jak si při tréninku neublížit, je dodržovat tréninkový plán tak, aby se zátěž postupně přidávala a vy se “nepřepálili” hned na začátku. Důležité také je zahřát svaly před vlastním výkonem krátkou rozcvičkou a důkladným strečinkem. Po skončení aktivity provedeme opět protažení a dopřejeme si masáž či koupel s přípravky vhodnými pro uvolnění svalstva.
Při silovém tréninku je možné užívat doplňky stravy, jako jsou přípravky s obsahem BCAA, Inosinem, nebo creatiny.
A když svaly opravdu bolí – relaxujte, provádějte regenerační cviky, dodržujte pitný režim, postižená místa jemně masírujte a před dalším tréninkem se řádně rozcvičte. Můžete také navštívit masážní salon, masáže Ostrava centrum nabízí Mga. Marie Marková, která se zabývá regeneračními masážemi, relaxačními masážemi, Havajskou masáží, protimigrénovou masáží i mobilizačními technikami a navíc také ručními lymfatickými masážemi v Ostravě. Určitě vyzkoušejte.
Pokud bolest přetrvává déle než týden nebo se bolest zvětšuje, navštivte svého praktického lékaře – mohlo by se jednat o závažnější zranění.
Na rozhýbání lymfy existují i doplňky stravy, určitě můžu doporučit https://www.green-market.cz/kategorie/vas-cil/ostatni-soustavy/lymfaticka-soustava/