Bylinky podle znamení zvěrokruhu

Bylinky podle znamení zvěrokruhu

 

Říká se, že neexistuje bylinka, která by nebyla nějakým způsobem léčivá. Pro jednotlivá znamení zvěrokruhu mají některé bylinky prý větší účinky než pro ta ostatní. Podívejte se, která bylinka se hodí právě k Vašemu znamení a zkuste si z ní vařit čaj nebo si ji přidejte třeba do jídla.

Beran – chmel

Beran je velmi neklidné znamení, které neumí odpočívat a jen málokdy vyleží nemoci. Často také trpí bolestmi hlavy a nutně tedy potřebuje bylinku, která ho zklidní. Nejlepším lékem jsou chmelové šišky. Ty může zalít vroucí vodou a pít je jako čaj nebo je může zašít do polštářku, který si dá na spaní pod hlavu. Nastydne-li Beran, zaručeně mu zabere buď česnek v jakékoliv podobě, ale i odvar z černého bezu.

 

Býk – podběl

Býci bývají dokonale zdraví. Neodolají však dobrému jídlu a pití, a proto mívají problémy s trávením. Velkým pomocníkem je odvar z artyčoku.

Nechutná moc dobře, ale pomáhá! Býk je občas náchylný na bolesti v krku. Vhodnou bylinkou je podběl. Z podbělu lze uvařit čaj a pro větší účinek do něj přidat jitrocel. Další výbornou bylinkou je petržel, která má dezinfekční účinky a díky ní nezadržuje organismus vodu, což je u Býků velmi častý problém.

 

Blíženci – konvalinka

Blíženci a nervy…babské recepty radily proti rozčilování popíjení odvar z květů konvalinek v bílém víně. V současné době se využívá kozlík lékařský.

Na problémy dýchacích cest použijeme ideálně sádlový obklad na prsa. Při kašli může Blíženec pít dokonce i lněné semínko, jehož odvar se normálně používá při problémech s trávením. Pro lepší chuť čaj přisladíme a přidáme plátek citronu.

 

Rak – zázvor

Začnou-li u Raka psychické problémy, ozve se žaludek. Vzhledem k Rakově pomalejší látkové výměně často mívá o pár kilo navíc.

Starší Raci mívají s přibývajících věkem problémy s tlakem a Račice trápí hormonální nerovnováha. Aby se  metabolismus Raka opět rozpohyboval, spolehlivě zabere zázvor, který si může přidávat do čaje. Nebo lze jednoduše kousek čerstvého zázvoru nastrouhat, zalít horkou vodou, přidat med dle chuti a popíjet. Lze použít i sušený zázvor, ale to není ono. Pro zrychlení látkové výměny je vhodné popíjet mátový čaj. Na gynekologické problémy odvar z kontryhele či měsíčku lékařského.

 

Lev – arnika

I Lev by měl čas od času odpočívat. Odpočinek pomáhá srdci, aby dobře fungovalo. Díky odpočinku také Lev předejde potížím s játry a žlučníkem. Tyto orgány totiž velmi citlivě reagují na stres.

Lev mívá dost často problémy s tlakem, na které  pomáhá arnika. V jídle mu udělají dobře bylinky hořké chuti: koriandr, petržel, bazalka a kardamom. Na problémy s játry a žlučníkem je výborná šťáva z řepy nebo výluh z artyčoku.

 

Panna – majoránka

Pro Panny je péče o vlastní zdraví takříkajíc koníčkem. Jsou náchylné k problémům s trávením, proto by měly jíst endivii – druh zeleného salátu. Pokud to jen trošku jde, měly by si do jídla přidávat kmín, zázvor a kopr. Tyto bylinky usnadní trávení. Vhodné jsou pro ně odvary z eukalyptu, anýzu a slézu. Panny se často stresují, proto potřebují bylinku, která podpoří funkci jater. Účinná je především majoránka – jak ve formě koření, tak i jako čaj.

 

Váhy – kopřiva

Váhy se nerady rozhodují, špatně snáší jakékoliv změny a těžce nesou i stres. To vše je znát na činnosti ledvin.

Při extrémním nervovém vypětí a pocitu, že se Váze nic nedaří, zabere meduňkový čaj.

Hned na jaře je vhodné nasadit detoxikační kúru z mladých kopřiv. Když ji doplní i pitím kopřivového čaje a oplachováním vlasů odvarem, bude mít spoustu energie! Na problémy s močovým měchýřem a ledvinami je výborný urologický čaj, ale i petržel, která působí močopudně. Vynikající je i čaj z mochny (tu dávkujte velice opatrně!) a z lopuchu většího.

 

Štír – česnek

Štír trpí na problémy se střevy, močovým měchýřem

a také pohlavními orgány. Často žije v napětí, takže se nevyhne vyššímu krevnímu tlaku. Tlak velmi dobře reguluje česnek. Ten také umí posílit krevní oběh.

Pro dobré trávení jsou úžasné chilli papričky, pozor však na jejich množství.

Pro Štíry je velmi vhodný i křen, pelyněk a ostružinové listí – nic se však nemá přehánět, proto s jeho konzumací opatrně.

Střelec – pampeliška

Střelci by měli věnovat pozornost především životosprávě, protože snadno přibírají. Rádi také konzumují potraviny, které jsou pro ně naprosto nevhodné a tím zatěžují svá játra. Většina jejich problémů s trávením je způsobena právě přejídáním. Na to funguje pampeliška!

Mohou ji popíjet po doušcích jako čaj, na jaře je výborná pokrájená do salátu.

Pro Střelce je vhodný i odvar z macešky. Je to bylinkový zázrak. Zrychluje metabolismus a navíc zbaví pocitu přeplněného žaludku. Pro posílení jater by Střelci měli často popíjet odvary z čekanky obecné nebo řepíku lékařského.

 

Kozoroh – přeslička

Kozoroh mívá většinou pevné zdraví.

Když ale nějaký problém má, neměl by odkládat jeho řešení. Trpí zejména na revmatismus. Jeho pleť trápí rozšířené žilky. Na vlasy i kůži je vynikající odvar z přesličky.

Na revmatismus jsou vhodné koupele v odvaru z březového listí, které zároveň pomáhá i na potíže s pokožkou. Pokud má Kozoroh problémy s klouby, měl by maso ve svém jídelníčku částečně nahradit produkty z celozrnné mouky.

 

Vodnář – černý bez

Vodnáři mívají často potíže s křečemi v lýtkách a křečovými žílami. Dalším problémem bývají potravinové alergie a přetížené nervy. Na ty spolehlivě zabírá odvar z třezalky tečkované. Pokud obtíže přetrvávají, je nejlepší navštívit lékaře.

Na křečové žíly a křeče v lýtkách fungují produkty s výtažkem ze jmelí. Na křeče navíc minerálky s vysokým obsahem hořčíku. Pro urychlení látkové výměny je vynikající odvar z černého bezu, který lze pít buď zcela neslazený, a nebo se lžičkou medu.

 

Ryby – hloh

Většina zdravotních problémů Ryb pramení ze stresu (potíže s játry a slinivkou, pomalá látková výměna). Ryby by se měly naučit stres co nejúčinněji zvládat. Pro urychlení látkové výměny si mohou do jídla přidávat pepř, zázvor, koriandr a kmín nebo si z nich udělat odvar, a ten popíjet. Další bylinka pro dobré trávení je kopr – především teplý odvar z jeho semen.

Pokud má Ryba pocit, že jí starosti přerůstají přes hlavu, osvědčil se hloh. Ten ji psychicky srovná a svět je hned veselejší.

Autor: Eny

 

Napsat komentář