Co je to deprese a jaké má příznaky
Deprese je psychický stav, který se projevuje dlouhodobě pokleslými náladami. Člověk, který depresemi trpí, často pociťuje úzkost, osamocenost, bezcennost, či pocit viny. Dalšími příznaky deprese jsou např. malá sebedůvěra, únava, zhoršené soustředění a také mívá problém udržet pozornost.
Ne každý má stejné příznaky deprese
Každá osobnost reaguje jinak, někdo může být agresivní a zlomyslný, někdo zase podrážděný, unavený, klidní či tichý. Lidé trpící depresemi mají také sklony uchylovat se k cigaretám, alkoholu nebo dokonce drogám, nejčastěji mariuhaně a tvrdým drogám.
Deprese má několik druhů
- Lehká
- Člověk se musí do každé činnosti nutit, uzavírá se do sebe, nemá z ničeho radost, ale nějaké věci zvládá udělat – v práci i doma
- Středně těžká
- Člověka nic nebaví, nic se mu nechce a je nešťastný
- Těžká
- Postižený se o sebe nedokáže postarat, zanedbává osobní hygienu, dívá se na televizi (i když ho to nebaví), bez hlubšího zaujetí dělá nenáročné věci např. na počítači, ale moc toho nezvládne či je činnost povrchní, nebo leží v posteli a zabývá se svými chmurnými myšlenkami.
- Těžká s psychotickými příznaky
- Stejné příznaky jako u těžké depresivní epizody, ale dále se vyskytují navíc vidiny
Když už se deprese vyskytne, co dělat
- Uvědomit si, že se jedná o nemoc, nemít tedy pocit viny
- Navštívit lékaře a říct mu, co cítíme
- Nedělat žádná závažná rozhodnutí
- Věnovat se příjemným věcem, pokud to nemoc dovolí
- Během léčby deprese se nedoporučuje jezdit na dovolené
Víte o někom, kdo depresí trpí, jak můžete pomoci?
- Respektujte daného člověka, důvěřujte mu, buďte empatiční
- Respektujte to, že se jedná o nemoc, ne o lenost
- Vyhněte se větám o vzmužení se, lenosti atd.
Léčba deprese
Existuje mnoho přístupů k depresi a její léčbě. Některé přístupy upřednostňují přirozená řešení v rámci sociálních vztahů, v nichž depresivní jedinec žije, jiné přístupy zdůrazňují nutnost odborné pomoci. Hlavní je navštívit psychoterapii a najít vhodné řešení. Oprávnění předepisovat antidepresiva mají nejen psychiatři, ale i praktičtí lékaři. V případě, že antidepresiva nejsou účinná, předepisují se i antipsychotika. Protože antidepresiva mívají účinek nejistý, nastupující až po delší době a zpočátku mohou převažovat nepříznivé vedlejší účinky, zpravidla se současně s nimi předepisují i benzodiazepiny, jejichž účinek je podobný například alkoholu (rychlá a krátkodobá úleva, ale zároveň otupení pozornosti a riziko vzniku závislosti) a také bývají podobně jako alkohol zneužívány.