Co dělat, když milujete, ale ten druhý to tak necítí?

Ať už jste žena nebo muž. Láska dvou lidí je vzácná a pokud jste ji našli, můžete být šťastni, ale co dělat v případě, že láska není opětována?

zlomené srdce

Důležité je si uvědomit, že je velký rozdíl mezi zamilovaností a láskou. Láska je pevná a vzniká pomalu, přežije životní kotrmelce a toho druhého respektujeme, bereme ho i s jeho chybami. U zamilovanosti toho druhého skutečně neznáte, třeba se k sobě ani nehodíte a vztah by vám nevyšel.

Skutečná vzájemná láska dvou lidí je docela vzácná. A i když se nám podaří ji najít, může se stát, že jednoho dne se přesto naše cesty rozdělí. Začneme tím, co dělat, když se nešťastně zamilujeme do někoho, kdo tento cit neopětuje.

Také pokud vás někdo dlouhodobě odmítá, je možné, že po něm toužíte víc a víc, toužíte po něčem, co nemůžete mít. A snadno se tato touha poplete se zamilovaností.

Snažte se vyhnout tomu, abyste toho druhého prosili, uháněli, přemlouvali. Povětšinou je to zbytečné, k ničemu to nevede. Snažte se přijít na jiné myšlenky, dělejte to, co máte rádi. Zajděte si za kamarády, vypovídejte se, vyplakejte se…

Podobně je to i s vyrovnáváním se s rozchodem. U něj samozřejmě hraje velkou roli, za jakých okolností k němu došlo a jak dlouhý a intenzivní byl vztah, ale příjemné to není nikdy. Rozchod znamená ztrátu blízkého člověka, který byl velkou součástí našeho života. Bylo by fajn, aby rozchod proběhl v klidu po oboustranné dohodě a mohli jste zůstat přátelé. To je ale vzácné.

Většinou se jeden z páru rozhodne, že už dál pokračovat nechce. Pokud je to rozhodnutí vaše, můžou přijít pocity viny a smutek z toho, že jste partnerovi ublížili. To je pochopitelné, na druhou stranu, zůstat s někým i přesto, že to tak necítíte, může ublížit mnohem víc. Pokud se pro rozchod rozhodne partner, ke smutku se připojí zážitek odmítnutí, což je velká rána pro vaše sebehodnocení.

Komplikací je, když k rozchodu došlo například kvůli třetímu člověku, zejména pokud si najde někoho jiného váš partner. Takový rozchod je velmi bolestný a zraňující. Dávejte průchod svým emocím, máte na ně právo a je potřeba si je prožít. Neobracejte je proti sobě, zkuste o nich mluvit s někým blízkým.

A rada na závěr? Čas je vašim přítelem a časem se tato etapa vašeho života stane pouhou vzpomínkou.