Kde hledat pronájem bytu v Opavě a kolik za něj měsíčně zaplatíte? V městě zdražují byty nejrychleji v celkém kraji. Zkuste těchto 8 způsobů, jak získat výhodnou nabídku.

V Opavě bydlení zdražuje nejvíce z Moravskoslezského kraje. Ať už se jedná o byty na prodej nebo pronájem, město vede statistiku v obou disciplínách. Dozvíte se, proč tomu tak je a jaké jsou průměrné ceny. Přiblížíme vám také způsoby kde hledat pronájem bytu v Opavě, které jste zatím možná nezkusili. Doba, kdy se k hledání bydlení používaly klasické realitní servery, není tak vzdálená, ale už je pryč. Ještě před pěti lety nebyly možnosti jako máme dnes. Všechno má ale svůj půvab a na každého platí jiný postup.

Vy, jako zájemce o byt, musíte zkusit všechno. Ať už jste student, důchodce nebo mladá rodina, tyhle tipy využijete.

Kde hledat pronájem bytu v době nedostatečné nabídky? Město láká stále více obyvatel.

Zvyšující se zájem o bydlení v Opavě má jednoduchá vysvětlení. Lidi sem vede lepší životní prostředí a čistší vzduch než v Ostravě. Do hor se dostanete v krátkém čase. Pracovní příležitosti jsou zde dobré. Nezaměstnanost je poloviční oproti sousednímu Bruntálu. A i kdybyste pracovali v Ostravě, dojezdová vzdálenost je asi do půl hodiny. Počet obyvatel také navyšují studenti Slezské univerzity. Město má příjemnou velikost, nezatěžují ho dopravní zácpy a netrápí ho vyloučené lokality.

Nezaměstnanost v kraji
Karviná 7,5 %
Ostrava 6,5 %
Bruntál 5,9 %
Opava 3,2 %
Frýdek-Místek 3,1 %
Nový Jičín 3,0 %

Buďte trochu kreativní. Musíte jít krok napřed oproti jiným zájemcům. Jak se hledají pronájmy dnes?

Odpověď na předchozí otázku zní: Kupodivu, stejně jako před dvaceti lety. Jenže k tomu musíte přidat ještě nové technologie a sociální sítě.

Musíte toho zkrátká udělat mnohem víc. A nebýt pasivní.

1. Inzertní weby

Jsou prvním místem, kam se zpravidla podíváme. Nabídka je tam široká, přehledná. Kromě nejznámějších celorepublikových webů se podívejte i na lokální inzerci, například do obecního měsíčníku Hláska.

2. S realitkou či bez

Řada realitních kanceláří najde ubytování za vás. A řekne si za to o provizi. V rámci inzertních serverů lze hledat pronájem přes realitního makléře (sreality.cz) i přímo od majitelů (bezrealitky.cz, bazos.cz, hyperinzerce.cz, anonce.cz).

3. Byt od známých

Poptejte se ve svém okolí. Nebojte se dát světu vědět, že hledáte pronájem. Byli byste překvapení, kolik lidí preferuje někoho známého. Mají v něj větší důvěru, že byt nezničí.

4. Sociální sítě

Udělejte to samé co v předchozím bodě, jen to dejte na Facebook. Uvidí to i přátelé vašich přátel. Prvek důvěry stále funguje.

5. Skupiny na Facebooku

Skupin s inzercí bydlení v Opavě najdete na Facebooku hned několik. Vyberte si nějakou aktuální a začněte ji sledovat.

6. Stáhněte si mobilní aplikace

Tradiční inzertní servery mají i svou mobilní verzi. V poslední době také roste obliba aplikace Letgo, která není primárně zaměřená na nemovitosti. Jejich nabídky tam ale aktuálně jsou.

7. Vydejte se na procházku

Když víte, kde přesně chcete bydlet, vyvěste svůj vytištěný inzerát v konkrétním domě nebo lokalitě. Není to z nejefektivnějších způsobů. Vždy ale můžete někoho zaujmout. Pro majitele nejste tolik anonymní. Dali jste si práci a přišli jste, máte k tomu místu nejspíš vztah.

8. Zažádejte o městský byt

Na opavské úřední desce (opava-city.cz) můžete jen za leden nalézt pět oznámení na výběrové řízení na obecní byt. Pokud splníte podmínky a uspějete se svou nabídkou, máte velkou šanci získat renovovaný byt od 50 Kč za m2 měsíčně. To je výrazně méně než tržní nájem.

Průměrný nájem v Kč za m2 měsíčně
2017 2018
Bruntál 99 101
Opava 119 144
Nový Jičín 171 174
Ostrava – město 147 154
Karviná 132 143
Frýdek – Místek 151 156

Průměrný nájem v České republice přesáhl 200 Kč za m2 měsíčně. Ceny v Moravskoslezském kraji se v tom kontrastu zdají nízké. Vzhledem k příjmům jsou přesto ceny historicky nejvyšší. Je to dáno i nedostatečnou nabídkou na trhu spojenou s výraznou atraktivitou Opavy. Sehnat nájemní byt je tak trochu oříšek. A ještě aby byl za přiměřenou cenu.

Jaký způsob hledání pronájmu zvolíte, je na vás. Rozhodně neplatí, že musíte hned zamířit na realitní servery. Podali jsme vám výčet jiných zajímavých možností. Pokud máte další nápady, sem s nimi.