Hrad KARLŠTEJN

Hrad KARLŠTEJN

Lákají vás hrady a zámky? Určitě si udělejte výlet na Karlštejn. Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV., původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

Hrad Karlštejn

Hrad KARLŠTEJN

Karel IV. na hradě pobýval již od roku 1355, kdy zde dohlížel na dostavbu a výzdobu interiérů. Stavební práce byly dokončeny v roce 1365 a ve stejném roce byla ve Velké věži vysvěcena Kaple sv. Kříže.
Za dob husitských válek byly na Karlštejn z bezpečnostních důvodů dovezeny české korunovační klenoty, které zde s několika přestávkami zůstaly bezmála 200 let. Po roce 1480 byl hrad upraven pozdně goticky, ke konci 16. století prošel renesanční přestavbou a po poslední úpravě z konce 19. století dostal dnešní podobu.

Ojedinělou zajímavostí hradu Karlštejn je původní nástěnná výzdoba Kaple sv. Kříže ze 14. století, kterou tvoří 129 deskových obrazů mistra Theodorika, portrétní galerie českých panovníků a nesmíme zapomenout ani na repliku Svatováclavské koruny.

Hrad KARLŠTEJN

Hrad Karlštejn se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český kras a od Prahy je vzdálen přibližně 40 km. Leží v nádherné přírodě na kopci (jak už u hradů bývá zvykem), ve stejnojmenné obci na břehu řeky Berounky.

Pokud se sem vydáte autem, je pro vás připraveno poměrně velké parkoviště, kde za poplatek 50kč, můžete zanechat své vozidlo. Máte-li zaparkováno, od prohlídky hradu vás dělí už jen zhruba 2 km dlouhý a poměrně strmý kopec. Nemusíte se ovšem obávat, že cestou absolvujete pouze nudný výstup do vrchu. Cestu vám zpříjemní spousta stánků se suvenýry, zmrzlinou, občerstvením či posezení v některé z restaurací. V případě, že ani prohlídka stánků vás neuspokojí, u parkoviště si
můžete pronajmout povoz tažený dvěma chladnokrevnými koňmi a nechat se vyvézt téměř až k hradu. Pokud budete mít chuť, před prohlídkou hradu můžete navštívit ještě muzeum voskových figurín, které je otevřeno denně a je zde možno shlédnout 50 figurín důležitých postav z doby Karla IV. Další „velmi“ zajímavou atrakcí, kterou je možno vidět cestou do hradu, je muž oblečený v dobovém kostýmu, kterému na ruce sedí dravý pták. Za fotografii vaší osoby s tímto opeřencem si účtuje tuším 30kč a běda, když ho vyfotí někdo, kdo nezaplatil, to si potom fotodokumentarista – neplatič vyslechne pěkných pár nadávek.

Když se po zdolání nepříjemného kopce konečně dostanete na hlavní nádvoří, pravděpodobně si budete chtít objednat prohlídku. Poté, co  tak učiníte a než se do hradu dostanete, budete mít jistě dost času projít se po hradbách a užít si skvostný pohled na dominanty hradu a výhled do okolí. Na Karlštejn totiž proudí davy turistů a předpoklad, že přijdete ke kase, zaplatíte vstupenku a rovnou vyrazíte na prohlídku, je téměř nulový.

Hrad KARLŠTEJN – prohlídkové okruhy

1. Prohlídková trasa Hradu Karlštejn

Tento okruh nabízí prohlídku historických interiérů dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. – 19. století.
(Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Královský sál předků, Hodovní a Audienční síň, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, renesanční interiéry děkanství, Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže, hradební a vyhlídkové ochozy horního hradu. Volně přístupná Studniční věž s 80 m hlubokou hradní studnou.

1. prohlídková trasa pouze s průvodcem, délka prohlídky 50 – 60 minut, max. 55 osob, nutnost rezervace času prohlídky hradu pro skupiny s více jak 10 osobami.

2. Prohlídková trasa Hradu Karlštejn

Zde budete procházet východním křídlem Císařského paláce, Mariánskou a Velkou věží s shlédnete historicky nejcennější prostory hradu Karlštejna.
(Malá hradní obrazárna se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapli sv. Kateřiny, bývalou sakristii, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velkou obrazárnu, Hradní knihovnu s expozicí poslední přestavby hradu, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století, kapli sv. Kříže, obranné a vyhlídkové ochozy horního hradu.

V sezónně 2014 bude 2. prohlídkový okruh otevřen pro veřejnost od 1.5. do 3. 11. 2014.

2. prohlídková trasa pouze s průvodcem, délka prohlídky 100 – 110 minut, max. 15 osob, nutnost rezervace času prohlídky pro každého návštěvníka.

Hrad KARLŠTEJN

Napsat komentář