Investiční zlato je konečně investice pro ženy


Rovněž máte procit, že některé formy investování jsou spíše maskulinní? Mne osobně by nenapadlo začít třeba těžit bitcoin, ale ve své kůži se necítím ani při nakupování akcií, ve kterých se nevyznám, a vlastně jsem vydaná všanc finančnímu poradci. S investičním zlatem je to jiné. Snadné, pochopitelné a uchopitelné. Jak na něj a na co si dát pozor?

Možná vás zklamu, investičním zlatem nejsou šperky

Abyste své úspory na bankovním kontu ochránily před inflací a udržely dlouhodobě hodnotu svého majetku, nakoupit musíte investiční zlatoTím jsou výhradně zlaté slitky, tzv. zlaté cihly, a investiční zlaté mince, které je zapotřebí odlišovat od těch numismatických. Koupíte je snadno – v prodejně s investičním zlatem. To se dá dnes koupit dokonce i přes internet. Pozor však na výběr obchodníka se zlatem. Může být zbytečně drahým.

Zdá se vám, že se to začíná komplikovat?

Vždyť ceny investičního zlata by měly vycházet z jeho aktuální ceny na komoditní burze. Pravdou je, že částečně ji ovlivňuje též značka slitku a malé slitky se nakupují o něco dráž. Jde však o malé rozdíly. Přesto však je mezi slitky u nejlevnějších a nejdražších prodejců rozdíl v ceně až 10 %. Existují pro tento rozdíl důvody? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten provozuje i několik kamenných prodejen s investičním zlatem, jednu v pražském Obecním domě. Doporučuje si před nákupem zlata vždy srovnat nejen aktuální cenu zlata na burze, ale taktéž cenu u několika prodejců. Nakoupit pak máme tam, kde je zlato nejlevnější a hlídat si též zkušenosti prodejce i délku jeho působení v branži.

Tolik slitků… Který si vybrat?

Pokud by nějaké česká mincovna vyráběla investiční zlato, pravděpodobně bychom po něm sáhly. Avšak nevyrábí. Dokonce je nevyrábí ani žádná slovenská mincovna. Musíme se tedy zaměřit na nákup zahraničních slitků. Prim u nás hrají švýcarské.