Jak oblékat děti na podzim? Vrstvěte!


Mnoho z vás již určitě slyšelo o takzvaném cibulovém systému oblékání, který spočívá v co největším počtu vrstev oblečení, které se dají snadno svlékat či případně zase oblékat. Právě větší množství vrstev je i ideální cestou, jak oblékat v chladných dnech děti v každém věku. Pojďme se na postup podívat blíže.

Proč tolik vrstev?

S podzimem přichází často velmi studená rána a přes poledne se naopak počasí stále drží na příjemných téměř letních teplotách. Právě do těchto období, ale i do pozdější zimy se ideálně hodí zaměřit se při oblékání na několik vrstev. Jednoduše řečeno nenavlékejte dítě do trička a extrémně hřejivé chlapecké či dívčí zimní bundy, ale raději zvolte více jednotlivých vrstev, které můžete jednoduše sundat.

Vrstvení má také velkou výhodou při delším pohybu venku s různou intenzitou pohybu. Když například šlapete s dětmi do kopce a vysvitne slunce, může to být i v zimě doslova jen na tričko a mikinu. Za hodinu ale zahájíte sestup, nebe se zatáhne a pocitová teplota je naráz úplně jiná. 

Proč „cibulový systém“?

Tak jako je cibule obalena několika vrstvami, tak i člověk by se měl zabalit do několika vrstev oblečení. Systém spočívá v tom, že přímo na těle by měla být hlavní sací a zároveň hřejivá vrstva ušitá z funkčního materiálu. Ideální může být třeba merino vlna, která hřeje i v případě, že je vlhká.

Hned na ní dítěti oblékneme kvalitní izolační vrstvu, která může být například z fleecu. Mikina by měla ideálně dobře hřát, nezadržovat vodu a klidně může být vybavená i větru vzdornou vrstvou. V některých teplých chvílích se tato druhá vrstva stává i svrchní. 

Na závěr dítě oblékneme do vrstvy voděodolné a také větru vzdorné. Ideální je například softshell, sportovci často volí také goretex, který je ale poměrně drahý. V zimě může být vrchní vrstvou kvalitní chlapecká zimní bunda

Podobný systém můžete zvolit i na nohou. Termo spodní prádlo, na něm dívčí či chlapecké punčocháče a nahoře sofsthellové kalhoty, v zimě klidně oteplovačky. 

Jak s vrstvami pracovat?

Vtip je v tom, že jednotlivé vrstvy můžete snadno sundávat či znova nandávat. Vyjdete-li na kopec, kde fouká, ale je relativně teplo, stačí sundat mikinu a nechat bundu. Sestupujete v dešti a zimě? Nasadíte všechny vrstvy. 

Přijde-li opravdu velká zima, vrstvy je možné ještě znásobit. Například bundu proměnit za dvě vrstvy (péřová vložka a nepromokavá tenčí bunda) nebo přidat také termo košilku pod první vrstvu.  Hlavní je tepelný komfort a hlavně přizpůsobivost.