Jak vybrat vhodný bazén?

Jak vybrat vhodný bazén?

 

Rozhodli jste se pořídit si bazén? Tak nyní určitě přemýšlíte,

který je pro vás nejvhodnější. Čemu je potřeba věnovat při výběru bazénu pozornost?

venkovní bazény

Kromě umístění bazénu je potřeba věnovat pozornost také jeho materiálu. Dnes je na výběr široké spektrum bazénových materiálů i tvarů.

Je třeba uvědomit si, že každý materiál má svá specifika a vy byste je před koupí bazénu měli znát a pokud navštívíte kvalitní firmu, měli by vám umět poradit.

Nejčastěji se stavějí bazény z betonu, plastu, kovu, lamina a kombinované. Zjednodušeně řečeno, bazén musí bát konstruován z takové hmoty, která nebude měnit svůj tvar, bude voděodolná a nebude klouzat.

 

Bazény z plastu

 

Bazény z plastu jsou nejlevnější, vyrábějí se z polypropylenu nebo polywooplenu a podle velikosti se provádějí buď jako samonosné, nebo vyztužené žebry či sedacím lemem. Velikost bazénu je důležitým faktorem pro dovoz, bazén může být dovezen jako jeden kus, nebo na místě svařen z předem vyrobených dílů. Plastový bazén se ukládá na vyztuženou základovou betonovou desku, jeho montáž je rychlá a snadná. U plastových bazénu je omezena barva, může být buď tmavě, nebo světle modrý.

Laminátové bazény

 

Laminátové bazény mají poměrně nízké náklady, jsou rychle smontované a z hygienického hlediska nezávadné. Laminátové bazény se vyrábí v továrně postupným vrstvením skelné tkaniny prosycované polyesterovou pryskyřicí bez přerušení, tudíž výsledným produktem je monolit (korpus bazénu není v žádném místě přerušen ani napojován). Poslední vrstvou je pryskyřice opatřena parafinovým nátěrem proti zemní vlhkosti, čímž se zajišťuje zvýšená odolnost bazénu proti zemní vlhkosti a jsou zachovány tepelně izolační vlastnosti.

Důležitým faktorem zda zvolit laminátový bazén či nikoliv je stavební příprava. Vzhledem k tomu, že se používá na základ armovaná deska. Většina dodavatelů stavební připravenost předpokládá a poté může dojít s problémy při reklamacích. Pokud byste chtěli tedy využít laminátový bazén, je nejlepší volbou vybrat stavbu bazénu na klíč i s výkopovými pracemi. Dalším úskalím může být jeho velikost, při tomto materiálu by neměla délka bazénu přesáhnout 750 cm.

.

 

Betonové bazény

 

Beton je střední cestou, betonový bazén je zárukou kvality za rozumnou cenu. Železobetonové bazény vynikají nad ostatními hlavně svou životností a odolností vůči mechanické námaze. Musíte počítat s delším časovým obdobím výstavby a podle složitosti se odvíjí i cena. Konstrukci bazénu tvoří železobetonová nebo betonová vana, vnitřní povrch je upraven pomocí keramického obkladu nebo mozaiky na speciální hydroizolační stěrce. Často se také používá místo obkladu fólie.

Další technologií je např. využití metody ztraceného bednění. Panely ztraceného bednění jsou vyrobeny z polypropylenu a umožňují vytvořit prakticky jakýkoliv tvar bazénu. Po smontování stěn následuje vystrojení bednění armaturou a vyplnění betonem. Dno bazénu tvoří železobetonová deska.

 

 

Pro nejnáročnější je zde možnost nerezového bazénu

 

Nerez je zajímavým materiálem, který se využívá převážně pro design. Dno bazénu tvoří nerezové hladké nebo protiskluzové plechové tabule. Nerez může působit poněkud chladně a špatně se od něj odráží světlo.

Tip na čtení: online magazín o bydlení, bydlenicz.cz

Napsat komentář