O kuchyni se říká, že je srdcem domu. Ono se tu totiž nejenom vaří. Ta nejdůležitější rozhodnutí například padají za kuchyňským stolem.
Kuchyně se rozdělují podle tvaru, materiálu, popřípadě dekoru a barev. Základní však je styl.
Kuchyně podle stylu
Moderní, venkovská, nebo rustikální? Při volbě stylu kuchyně je vhodné vycházet ze stylu, který dominuje celému bytu či domu. Rustikální kuchyň v jinak moderním interiéru by vypadala jako pěst na oko. A obráceně.
Moderní
Moderní kuchyně se hodí do vzdušných a prostorných interiérů, v nichž mají šanci vyniknout. Typické pro ně jsou jasně definované kuchyňské zóny, promyšlené výsuvné police a vestavné spotřebiče, prosklené skříňky, hladká dvířka bez úchytek a LED osvětlení.
Venkovské
Útulnou domácí atmosféru vytvářejí kuchyně venkovského stylu libující si v dekoracích, dečkách, vázičkách a záclonkách. U venkovských kuchyní se často setkáme s otevřenými policemi s talířky, hrnečky a kořenkami. Časté také jsou závěsné systémy s hrnci, pánvičkami, hrnečky a utěrkami. Sporák s troubou nebývá vestavný, nýbrž samostojný.
Rustikální
Něčím mezi moderním a venkovským stylem je ten rustikální. Proto existuje pojem moderní rustikální kuchyň. Ta se materiálem může přibližovat kuchyni venkovské (dřevo, kámen, keramika), ale tvarem a designem se může přibližovat kuchyni moderní. Typickým znakem rustikálních kuchyní každopádně jsou výrazné úchytky a zdobené skříňky.
Kuchyně podle tvaru
Podle tvaru se kuchyňské linky rozdělují na jednořadé, rohové a do U. Tvar kuchyně je třeba volit s přihlédnutím k rozměrům místnosti. Nejméně náročné na prostor jsou kuchyně jednořadé, s nimiž se setkáváme v malých bytech a garsonkách. Praktickým řešením do malých prostor však jsou také rohové kuchyně, které umožňují využití jinak plonkového rohu, ale také poskytují maximální komfort při vaření. Do větších kuchyní zvažte umístění kuchyně do U, popřípadě kuchyňského ostrůvku.
Kuchyně podle materiálu
Kuchyň se v podstatě skládá ze dvou hlavních komponent – pracovní desky a skříněk. Každá přitom může být z jiného materiálu. Pracovní desky se nejčastěji vyrábějí z lamina, dřeva, umělého či přírodního kamene, popřípadě směsi minerálů a akrylátu. Dvířka skříněk pak mohou být foliované, dýhované, dřevěné nebo z lamina. A tyto materiály je samozřejmě možné kombinovat. To znamená, že do dřevěné kuchyně se nemusíte zdráhat instalovat pracovní desku z umělého kamene.
Zaměřeno na barvy
Jak kombinovat barvy v kuchyni? K barvám v kuchyni přistupujte stejně jako při volbě barev v jiných místnostech. Zaměřte se na ty, které na vás příjemně působí. Správnou volbou jsou i barvy podporující chuť k jídlu, jako jsou žlutá a červená. Záleží ale primárně na stylu. Do minimalistického prostoru budete žlutou a červenou kombinovat jen obtížně. Sázkou na jistotu jsou barvy zbytku interiéru, obzvláště pokud máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem a jídelnou.