Jaké látky můžeme najít v pitné vodě a jak se je odstranit

Pitná voda je pro život nezbytná, ale to, co se skrývá ve vodě, která nám teče doma z kohoutků, může někdy představovat riziko pro naše zdraví. I přes přísné normy pro kvalitu pitné vody se do našich vodovodů dostávají různé nevhodné látky. Pojďme se podívat na to, jaké látky se mohou v pitné vodě vyskytovat a jak se jich zbavit.

Nežádoucí látky v pitné vodě

Ačkoliv kohoutkovou vodu běžně pijeme a neměla by být zdravotně závadná, tak se do ní dostávají látky, které už tak nezávadné nejsou. Voda běžně obsahuje chlór a chloramin, které se používají pro dezinfekci vody, ale mohou zanechávat nepříjemnou chuť a zápach a nejsou rozhodně zdraví prospěšné. Dále ve vodě najdete těžké kovy. Olovo, měď i jiné látky mohou do vody proniknout ze zkorodovaných potrubí a představují vážné zdravotní riziko. Do vody se dostávají i chemikálie používané v zemědělství, tedy pesticidy a herbicidy a najdete v ní i zbytky léčiv, včetně hormonů a antibiotik. Zdravotní problémy vám můžou způsobit také různé bakterie, viry a paraziti, když nebude voda správně filtrované nebo převařená.

Jak se jich zbavit

Když si to tak všechno uvědomíte, možná na vodu ztratíte rychle chuť, ale nebojte. Všech těchto látek se můžete spolehlivě zbavit. Stačí začít používat filtrační systém na kohoutek, filtr na přívod vody do lednice, nebo filtrační konvici, která je vybavená filtrem z aktivního uhlí jako má filtrační konvice Brita Style Eco. Tento typ filtru zbavuje vodu chlóru, některých chemikálií i organických látek. Další možností je destilace. Ta je už po staletí jednou z nejúčinnějších metod pro odstranění širokého spektra kontaminantů, ale je energeticky náročná a pro většinu domácností nepraktická.

Jak tedy na to?

Nejprve ze všeho otestujte svou vodu. To je nesmírně důležité, pokud berete vodu z vlastní studny nebo jinak rizikových zdrojů. Otestovat můžete i kohoutkovou vodu, abyste zjistili, které kontaminanty obsahuje, a zjistíte taky, jak moc je tvrdá. Díky tomu si budete moci vybrat nejvhodnější filtrační systém. Velmi oblíbené jsou i praktická filtrační konvice Brita Style Eco, kterou můžete mít neustále naplněnou a připravenou v lednici. A ať už se rozhodnete pro jakýkoliv filtrační systém, je důležité pravidelně měnit filtry, aby filtrace fungovala tak, jak má. I přes kvalitní filtraci budete možná někdy muset pro maximální čistotu vody kombinovat více filtračních metod, ale stojí to za to. Protože zdraví je to nejdůležitější co máme.

Zajistit si čistou pitnou vodu je jedním z nejlepších kroků, které můžete udělat pro zdraví celé vaší rodiny.