Jarní detoxikace

S prvním jarním sluníčkem se často dostavuje i jarní únava. Můžeme jí předcházet nejrůznějšími způsoby, všechny však mají v základu jediný úkol – očistu organismu po zimě. Detoxikaci je možno provádět bylinnými kúrami, půstem, ale také třeba pobytem v sauně a podobně. Možností jsou také masáže, pokud jste z Ostravy, masáže Ostrava nabízí i Mgr. Marie Marková, která pro vás článek připravila. Čtěte dále.

Lymfatickou masáží k jarní detoxikaci

Velmi moderní a účinnou metodou, která se nevylučuje s žádným z dalších známých způsobů, je lymfatická masáž (nejlépe ruční). Je to svým způsobem i módní záležitost, protože od ní očekáváme především kosmetický efekt. Kosmetický účinek lymfatické masáže je ale vlastně vedlejším účinkem toho, že z organismu jsou aktivně vylučovány nejrůznější zplodiny metabolismu i toxiny. To vše by sice tělo vyloučilo tak jako tak, ovšem předpokládá to ideální genetickou výbavu, naprosto zdravý životní styl, tedy dostatek pohybu i odpočinku, dokonale vyváženou stravu a současně nulové zatížení stresem. Málokdo z nás všechna tato kritéria splňuje.

Náš lymfatický systém, který je hlavním orgánem obranyschopnosti organismu, je sice velmi spolehlivý, ale také velice pomalý. Pokud nezvládá „uklidit“ všechno, co tělo produkuje, dochází k ukládání odpadu do mezibuněčného prostoru a násedně do tukové tkáně.

Lymfatická masáž pracuje tak, že mechanicky dostává pryč to, co je ve tkáních navíc. To, co pomalý „úklidový systém“ nestačí odvést. Jedná se tedy o způsob, který přímo urychluje odvádění odpadních produktů z podkoží. Naštěstí se většina odpadu neukládá rovnou do tukových polštářů, ale zůstává v lymfě, která je stále ještě hodně tekutá.

Oblíbeným způsobem lymfatické masáže je přístrojová lymfomasáž. Klient si oblékne speciální návleky se vzduchovými komorami. Ty se pak střídavě nafukují a vyfukují a masírují především končetiny.

Vedle masáže přístrojem jsou k dispozici  lidské ruce. Manuální lymfatická masáž je oproti té přístrojové dražší, ale také nesrovnatelně účinnější. Při ruční lymfomasáži je možné operativně měnit sílu tlaku, masér přímo vidí, která místa potřebují intenzivněji ošetřit. Současně opakovaně provádí uvolňování centrálních lymfatických uzlin, nutné k úspěšnému výsledku lymfomasáže. Uvolňování uzlin musí proběhnout také proto, aby nedocházelo k hromadění lymfy v těchto centrech a k nežádoucím následkům na našem zdraví.

Zdravotní rizika lymfatické masáže

Zdravotní rizika lymfatické masáže existují při obou metodách. Je třeba, abychom dobře znali svůj zdravotní stav. Lymfomasáž se NESMÍ provádět při tak závažných onemocněních jako jsou onkologická, při těžkých nemocech srdce, jater a ledvin. Musí být v pořádku žilní řečiště, takže pokud už máme křečové žíly, nutné je speciální vyšetření a porada s lékařem. Jistě nepůjdeme na žádnou masáž, máme-li na kůži otevřené rány. A pokud jsme nachlazení, máme virové či  bakteriální zánětlivé onemocnění nebo nás zrovna trápí alergie, lymfomasáž určitě vhodná není. Každopádně nic nezkazíme, když se před jakoukoli masáží poradíme s lékařem, který dobře zná náš zdravotní stav.

Jestliže nás nic z výše uvedeného neomezuje, lymfatickou masáží uděláme mnoho pro své zdraví i krásu. Uleví težkým nohám a působí preventivně proti vzniku křečových žil. Dokáže minimálně zpomalit vývoj celulitidy i ukládání tuku v oblasti boků a hýždí. Je účinná jako prevence migrény a bolestí hlavy. Urychluje regeneraci po zátěži, třeba po sportu, celkově povzbuzuje a posiluje imunitní systém, čímž zbavuje chronické únavy.

Chceme-li získat maximální účinek na své zdraví, je vhodná kúra celotělových lymfomasáží, podporujících celkovou detoxikaci.

Článek připravila Mgr. Marie Marková, která poskytuje nejen ruční lymfatické masáže v Ostravě, ale také klasické a relaxační masáže. Více na http://masazeostravacentrum.cz.

One thought on “Jarní detoxikace

Comments are closed.