Je lepší kočka nebo pes? Co na to říká psychologie chovatelů?

Chcete si pořídit domácího mazlíčka a váháte mezi psem a kočkou? Dost často se s trochou nadsázky říká, že chovatelé psů a koček jsou dva naprosto odlišné lidské druhy. Něco na tom bude a vyplývá to i z charakterových vlastností obou zvířat. 

pes a kočka

Extrovertní pejskaři a introvertní milovníci koček

Rozdíly mezi chovateli psů a koček se dokonce v loňském roce zabývala i jedna studie, pod jejímž autorstvím je podepsaný profesor psychologie Denis Guastello z univerzity v americkém Wisconsinu. Na co zajímavého přišel? Pejskaři jsou podle jeho závěrů extrovertnější, vstřícní, kamarádští, záleží jim na schopnostech jejich psů, jsou racionální a dodržují stanovená pravidla. Kočičí lidé naopak patří spíš mezi introverty, podstatná je pro ně hlavně náklonnost jejich zvířete. Chovají se spíše nekonformně, jsou kreativní, ale také méně zodpovědní. Důležitější než nějaká pravidla je pro ně účel jejich konání. Tak schválně. Máte raději psa nebo kočku a hodíte se do zmiňovaných charakteristik?

Pravidelnost versus nekonformní kreativita 

Proberme to ale z praktického hlediska. Jestliže máte pravidelnou práci a denní režim, poblíž svého bydliště nádherný park, milujete dlouhé procházky a s chutí  vyrazíte ven i ráno v zimě, je pro vás jednoznačnou volbou pes. Pokud si navíc rády povídáte, určitě při venčení poznáte kamarády pejskaře.

Jestliže se vám ale v některých dnech nechce ani vystrčit nos z bytu a nejraději byste zapadly do postele a jenom se muchlovaly s polštářem nebo četly knížku a na nějakou pravidelnost vás taky moc neužije, pořiďte si raději kočku. Nemusíte ji venčit. Ovšem nemyslete si, že kočka je vyloženě samotářské zvíře. Sice když potká další kočku, dojde spíš ke rvačce, než k uzavření kamarádství, ale i ona má ráda společnost. Tu vaši. S oblibou se mazlí a vaší nedostatek pozornosti si bude kompenzovat na vašich záclonách nebo gauči.