Poslední dobou je velkým trendem plochá oválná obuv zdánlivě podobná baletním piškotům. Je tato podobnost náhodná, nebo mají piškoty a baleríny opravdu něco společného? A kdy vlastně vznikly? Pojďme se na tu historii podívat blíže.
Historie balerín není tak dlouhá, jako je tomu třeba u kozaček nebo lodiček, ale zajímavá jistě je. První baleríny spatřily světlo světa ve 40. letech minulého století v podobě baletních bot. Na svědomí je má návrhářka Rose Repetto, kterou inspiroval její syn, choreograf, Roland Petit, když se vracel z baletních hodin s bolavýma nohama. A ta roku 1947 vznikly první baleríny.
Od té doby firma Repetto dodávala baletní boty do Národní Opery v Paříži a dalších baletních společností po celé Francii.
V roce 1956 baleríny proslavila herečka Brigitte Bardot ve filmu …a Bůh stvořil ženu. V roce 1959 si Rose otevřela svůj první obchod v Paříži v blízkosti Národní Opery. Tento obchod je zde otevřen dodnes. Po smrti majitelky v osmdesátých letech firma zažila úpadek. Ženy začaly zase nosit boty na podpatku a vysokých platformách.
Brzy byl zažehnán a firma Repetto dodnes prodává kolekce obuvi pro ženy, může i děti a doplňky. Na podzim roku 2015 dokonce společnost otevřela svůj první obchod v USA, a to v SOHO (NY).
Dnes patří baleríny mezi nejoblíbenější obuv pro sezónu jaro-léto-podzim. Je to obuv velice ženská a elegantní dokonce až romantická. Až romanticky krásné jsou baleríny značky Melissa, které jsou vyrobeny ze speciálního gumového materiálu a navíc jsou perfované. Takže krásně voní.
A pokud nebudete kupovat ty nejlevnější modely od našich vietnamských spoluobčanů, tak se vám v nich bude chodit velice pohodlně. A u jedněch v botníku rozhodně neskončíte.
Doporučujeme mít alespoň jedny vkusné do práce, jedny barevné sportovnějšího střihu a jedny luxusnější na společenské události. Takové jsou například balerínky značky Tamaris.
Výhodou je, že si k balerínám můžete obléci krátké i dlouhé kalhoty, džíny, sukně i šaty. Je to prostě jeden z nejuniverzálnějších typů obuvi.