Kvetoucí kořenová čistírna pro rodinné domy

kořenová čistička

Spousta lidí se dnes životním stylem vrací k přírodě. Pěstují si na vlastní zahrádce ovoce a zeleninu, jí zdravě a odstěhují se na konec města nebo vesnice, kam často ani nevede kanalizace. Řešení tohoto problému jsou různá, a pokud aspoň trochu fandíte inovacím, mohl by se vám líbit nápad kořenových čistíren.

Výhod, které kořenová čistírna přinese rodinným domům, je několik. Je to snadné řešení – zdatnější kutilové ji zvládnou sestavit sami, neleze do peněz a její údržba je velmi jednoduchá. Ekonomicky se vyplácí nejen rodinným domům, ale i vesnicím. Největší kořenová čistírna v ČR se nachází v Spáleném Poříčí, kde žije přes 1500 obyvatel. Problém by nebyl ani s většími městy, jen by byla potřeba větší plocha čističky. U rodinných domů je zapotřebí počítat asi se 3m2 na osobu.

Uvědomte si však, že plocha využitá na čistírnu je osázená rostlinami. Nemůže to být jakákoliv květina, kterou si vymyslíte, ale rostlin, kterým vyhovuje voda z domácnosti bohatá na odpadní látky, je mnoho. Jmenujme například rákos obecný, orobinec, chrastici nebo skřípinec. Z řad kvetoucích jsou to pak kosatec žlutý, blatouch bahenní, kyprej vrbice nebo tužebník jilmový. Krásnější čistírnu odpadních vod prostě nenajdete.

čistírna vod

Jak to funguje?

Je zde uplatňován princip, který funguje v přírodě – v mokřadech se voda také sama čistí. Rostliny a jejich kořeny však zajišťují zhruba jen 10 % celkového procesu. Jejich nejdůležitější funkcí je poskytovat domov bakteriím, které z vody „vyžírají“ nečistoty podobně jako v běžné čistírně odpadních vod, a dodávat kyslík.

Kolik to stojí?

U rodinného domu se čtyřmi obyvateli se náklad na pořízení pohybuje okolo 20 000 Kč na osobu. Číslo to možná není úplně malé, nicméně investice se během několika let určitě vrátí. Na rozdíl od jiných typů ČOV totiž kořenová čistička spotřebuje velmi malé množství elektrické energie (asi 0,15 kWh/m3). Provoz je nejen levný, ale rovněž snadný. Zvládnete to doma bez speciálního školení.

Na závěr je však třeba dodat, že cena se velmi odvíjí od poskytovatele, kterého zvolíte. Na českém trhu jich ještě moc není, a tak snadno zjistíte, že nejlepší ceny má společnost Grania. Ta také jako jediná u nás nabízí speciální instalační sety pro sestavení čistírny svépomocí.