Léto ještě nekončí 

Prázdniny se pomalu chýlí ke svému konci, proč si však neprodloužit léto a strávit nějaký ten den na sluncem zalité pláži? Dovolená u moře mimo hlavní sezonu je cenově výhodnější a v přímořských státech stále ještě můžeme očekávat pěkné slunečné počasí. Mnoho turistů si oblíbilo cestování v období na zlomu léta nejen z důvodu lepší finanční dostupnosti, ale také proto, že přímořská letoviska už tolik nepraskají pod náporem turistů a skýtají klidnou a přitom velmi vydařenou dovolenou plnou slunce a odpočinku.

Slovinsko – olivové háje, vinice, moře a mnohem víc

Slovinsko – olivové háje, vinice, moře a mnohem víc

Češi nejčastěji směřují za mořem do Chorvatska. V Evropě však nalezneme více destinací, které stojí za návštěvu. Jednou z nich je vyspělé a překrásné Slovinsko, jež většina z nás vnímá pouze jako tranzitní zemi. Jedná se o stát nabízející nádhernou přírodu, malebné vesničky, hory, jezera i kousek moře. Hodinová mzda ve Slovinsku se pohybuje výše než v Čechách, z toho plyne, že na naše poměry jsou základní potraviny i ubytování dražší než u nás. Běžný oběd stojí zhruba mezi deseti a patnácti eury, šálek kávy pořídíme v rozmezí mezi jedním až dvěma eury. Zde se rozhodně vyplatí pořídit dovolenou u moře all inclusive, která celkově vyjde levněji než polopenze.

Pohádková a nádherná Albánie

Divoká a krásná Albánie

Další zemí, kterou čeští turisté po delší odmlce opět začali objevovat, je pohádková a nádherná Albánie. Její úchvatná příroda láká sportovce a vyznavače turistiky všeho druhu. Na své si přijdou i milovníci historie a architektury, neboť nabízí vedle rozvalin římských paláců také pravoslavné monastýry i mešity. Na albánském území se nachází patnáct národních parků o celkové rozloze cca 110 tisíc hektarů. Albánie rozhodně skrývá poklady, které vyzývají k objevení.

Rumunsko láká tamní pohostinností

K moři za odpočinkem i poznáním

Uvažujeme-li o dovolené u moře, jistě v Evropě nalezneme mnoho výjimečných míst. Rumunsko láká tamní pohostinností, přírodními krásami, dobrodružnými horami i romantickými památkami. I náš severní soused Polsko disponuje mořem. Baltské moře je pravda trochu jiné než to Středozemní, na které jsme většinou zvyklí. Má však také mnoho předností – nekonečné pláže, historické pamětihodnosti, vstřícní lidé, finanční dostupnost a téměř bez komunikační bariéry, neboť polština je slovanský jazyk zrovna jako čeština. Je tolik krásných míst, jež by si zasloužila naši pozornost, a život tak krátký na jejich prozkoumání. Proto se nechme zlákat vůní dálek a vydejme se vstříc dobrodružství.