Léto ve víru nezávazného sexu

Než se vrhnete do víru zábavy, nabízíme jedno malé zamyšlení. Kapavka, syfilis, AIDS, hepatitida, chlamydie… jestli si myslíte, že tyto nemoci patří jen prostitutkám a homosexuálům, jste na velkém omylu. Vedoucí lékař dermatovenerologické ambulance v Praze Přemysl Procházka smutně konstatuje: „Velmi byste se divili, do jakých sociálních vrstev pohlavní choroby zasahují, kolik nešťastných osudů se před námi odehrává. Přijdou k nám i studenti, kteří se nakazili v zahraničí na studijním pobytu, mladí muži po návratu z exotické dovolené, ale i nešťastníci po jednorázovém sexuálním zážitku.“

Jak poznám nákazu kapavkou?

Jako standardní inkubační dobu v případě kapavky lékaři uvádějí období dvou až čtrnácti dnů. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi 4. – 7. dnem po nakažení, u mužů potom zhruba mezi 2. – 5. dnem. Nebezpečné však je, že řada žen nákazu kapavkou velmi často nezpozoruje, protože minimální gynekologický výtok bez přidružených bolestivých symptomů nepovažuje za nic abnormálního, tím spíše, když trpí na tyto výtoky řadu let. Důležitým příznakem je změna a charakter výtoku, změna zabarvení z fyziologického čirého či bělavého výtoku bez zápachu na zapáchající žlutavý doprovázený někdy nepravidelným krvácením. Chronická neléčená kapavka se může šířit na vnitřní gynekologické orgány, vejcovody či vaječníky, může být i příčinou neplodnosti ženy.

Nakažení muži mohou mít obtíže při močení spojené s nepříjemným pálením a řezáním, často doprovázeno hustým hnisavým výtokem z močové trubice. Neléčená kapavka se může rozšířit do oblasti varlat a nadvarlat, což je obvykle doprovázeno svěděním nebo bolestí. Výsledkem může být také neplodnost. Podrobnější informace si můžete přečíst na www.laboratornitesty.cz

Nákaza i orálním sexem

Důležité je vědět, že se kapavka přenáší nejen vaginálním sexem, ale i orálním nebo análním sexem. Tyto způsoby přenosu jsou stejně rizikové jako klasický vaginální sex. Velkou roli zde hraje nezodpovědnost a neznalost. Pokud se kapavka neléčí, přenáší se na další sexuální partnery, kteří ani netuší, jakou cenu za sex zaplatí.

Může dojít k přenosu pohlavní choroby i přes použití kondomu?

Použití kondomu  je samozřejmě nejúčinnější  forma ochrany před nákazou pohlavní nemoci, ale  vždy se musí počítat i s možnosti protržení kondomu při samotném pohlavním styku, nebo při manipulaci s kondomem po styku, kdy neopatrností může dojít ke kontaktu sliznice genitálu s poševním sekretem či  spermatem. Je to celkem překvapivé, ale za týden se objeví v naší venerologické ambulanci kolem sedmi  pacientů, kteří udávají tuto nehodu při chráněném pohlavním styku. Takže je to i trochu o štěstí a být též trochu manuálně zručný.

Jak dlouho trvá léčba kapavky?

Kapavka je v současné době velký medicínský problém,  protože vzrůstá počet  rezistentních kmenů kapavek na dosud citlivá antibiotika. V České republice neexistuje jednotné schéma léčby kapavky, léčba se liší dle jednotlivých venerologických pracovišť, povětšinou terapie tabletovou formou antibiotik trvá 10 dní.

„Mnohým lidem připadá trapné při sexu řešit kondom a sexuální věrnost je podle nich nudná. Ale tady jde o zdraví a mnohdy i o život. Proto veškeré předsudky stranou! A pokud máte jakékoliv podezření, zajděte si co nejdříve na testy do venerologické ambulance, doporučení obvodního lékaře k tomu nepotřebujete,“ důrazně dodává doktor Procházka.

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s MUDr. Přemyslem Procházkou z dermatovenerologické ambulance v Praze 5 a informačním webem projektu LabTestsOnline.

Informace pro laickou i odbornou veřejnost o laboratorních vyšetřeních