Být rodičem je jedna z nejkrásnějších rolí a není větší radosti než mít malé dítě. Rodičovství je však ještě lepší, když je plánované. A tak děláme všechno proto, abychom neotěhotněly v nejméně vhodnou dobu. Jenže, i přes naši snahu, se může chybička vloudit. Jak odvrátit nechtěné těhotenství, když antikoncepce i jiné ochrany selžou?
Nouzová antikoncepce aneb tableta poslední záchrany
Často se setkáváme s názorem, že za nechtěné těhotenství může nezodpovědnost a nechráněný pohlavní styk. Bohužel i čísla statistik mluví jinak. Až za polovinu neplánovaného těhotenství může běžná hormonální antikoncepce. Setkáváme se čím dál častěji s názory a obavami žen, že je pilulky dostatečně nechrání. Dlouhodobé užívání hormonů navíc nepříznivě ovlivňuje i ženský organismus.
K nechtěnému početí tedy může dojít, aniž bychom za to neseli plnou odpovědnost. Dokonce i v případě používání prezervativů není ochrana stoprocentní. Máte-li podezření a obavy z otěhotnění, pak je dobré mít v lékárničce tzv. pohotovostní antikoncepci Afternor.
Co je Afternor a kdy se užívá?
Afternor je nouzová antikoncepce. Užití tablety po nechráněném pohlavním styku dokáže zabránit nechtěnému početí. Účinnou látkou Afternoru je levonorgestrel, což je syntetický hormon progestin, který je běžně obsažen v hormonální antikoncepci. V Afternoru je však koncentrace levonorgestrelu mnohem vyšší, proto ani není vhodné přípravek užívat pravidelně, spíš jako poslední možnost v krajní situaci. Na jakém principu tedy přípravek pracuje? Syntetický hormon levonorgestrel svým účinkem ovlivňuje ženské pohlavní orgány, zabraňuje v oplození a usazení vajíčka v děloze. Proto je důležité tabletu užít po nechráněném pohlavním styku co nejdříve, nejdéle však do 72 hodin po souloži. Čím později tabletu užijete, tím vyšší je riziko, že vajíčko už bylo oplodněné a usazené. V takovém případě se již kýžený výsledek nedostaví a plod zároveň užitím tablety neohrozíte.