Možná bude líp, ale přesto volte zlato! Proti inflaci je sázkou na jistotu


Mnohé známé tváře z finančního sektoru krotí vášně kolem inflační paniky. Tvrdí, že jde jen o krátkodobý výkyv a opět bude líp. Jenomže pak je tu druhá skupina odborníků, kteří říkají pravý opak. Na koho z nich dát? Určitě je nejlepší nic neponechat náhodě. Inflace naše úspory pasivně ležící na bankovním kontě požírá dlouhodobě. Přitom řešení existuje – vyměňte peníze za investiční zlato. Jde o nejspolehlivější prostředek pro uchování hodnoty majetku. To vám dnes nebude vyvracet žádný odborník.

Zlato bylo poprvé uznané jako oficiální platidlo ve starověké Číně již v roce 1091 před naším letopočtem. Dodnes je Čína největším producentem zlata na světě. Zlatem se po staletí platilo a na některé mince se nostalgicky vzpomíná dodnes. Typickým příkladem jsou svatováclavské dukáty. Napadlo by vás, že se stejné, jaké razil již Karel IV., razí i dnes? Jde o sběratelský unikát s identickou ryzostí a velikostí jako za našeho významného českého panovníka a římského císaře. Právě on stanovil parametry pro svatováclavské dukáty. Dnes se razí v limitovaných edicích a jsou velice žádané mezi sběrateli.

Kdo to myslí s investováním do zlata vážně, vsadí na investiční zlato

Ne každé zlato je investičním. K investování se hodí výhradně zlaté investiční slitky, známé též jako zlaté cihly. Druhou variantou jsou investiční zlaté mince. Bojíte se, že na takovou investici nemáte? „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ vysvětluje Pavel Trtík, jeden z předních českých specialistů na investování do zlata. Kromě toho, že založil nejznámější e-shop s investičním zlatem – Zlate-mince.cz, vlastní jeho firma i tři kamenné prodejny: ve Vsetíně, v Praze (Obecní dům) a v Bratislavě (Dunajská ulice 68, SR).

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ dodává Trtík.

Vyberte si správně

Do zlata sice není složité investovat, často se však necháme přemluvit na něco, co investičním zlatem není. Nejde totiž o nákup fyzického zlata, ale jen o participaci na některém z existujících finančních produktů. Už Pavel Trtík zmínil spoření, kde však žádné zlato fyzicky nevlastníme. Dále to bývají různé investice do akcií navazujících na těžbu zlata, ale též různé finanční produkty spekulující na pokles či růst hodnoty zlata, často třeba vůči významným měnám. Tohle však není ta správná cesta, protože není stejnou jistotou jako vlastnictví fyzického zlata.

Hodí se též správně vybrat značku investičního zlata. Proč? Není snad investiční zlato jako investiční zlato? Ano, ale… Na trhu prostě existují významnější hráči. Žádná mincovna v ČR ani na Slovensku investiční zlato nevyrábí. Hitem jsou u nás především investiční zlaté mince Wiener Philharmoniker z Rakouska a investiční zlaté slitky Argor Heraeus ze Švýcarska. Ty se vám pak budou i po létech dobře prodávat, protože jde o naprostou špičku.

Už to neodkládejte. Pojďte investovat

Inflace vám dnes a denně užírá z bankovního konta vaše těžce vydělané peníze i nastřádané úspory. Zastavit to dokážete v podstatě ihned nákupem investičního zlata. Češi se již naučili nakupovat investiční zlato i přes internet. E-shop Zlate-mince.cz vám jej zašle zcela bezpečně, formou pojištěné zásilky. Ptáte se, proč nenakoupit rovnou třeba i pojištěné stříbro? Protože pouze u investičního zlata je benefit v podobě jeho nákupu bez DPH. Hned tak ušetříte 21 %.