Nějakou novostavbu na prodej dnes marně hledá celá řada lidí. Víte, že jen v Praze přitom čeká na patřičná povolení až 100 000 bytů?

Novostavby na prodej v takovém množství, aby uspokojily vysokou poptávku, nejsou dnes k mání snad v žádném z našich větších měst. Dlouhou řadu let se bohužel buduje méně, než je žádoucí a změny přicházejí jen pozvolna. Nejvíce se pochopitelně staví v Praze, nicméně vzhledem k tomu, že se právě o naši metropoli lidé zajímají zdaleka nejvíc, je zde počet každoročně dokončovaných bytů stále naprosto nedostatečný. Logicky se nabízí otázka, co je hlavní příčinou tohoto stavu, jehož bezprostředním důsledkem jsou rovněž extrémně vysoké ceny a to jak nových, tak v konečném důsledku i všech ostatních nemovitostí určených k bydlení. My se dnes společně pokusíme nalézt na tuto otázku alespoň částečnou odpověď.

Novostavby na prodej od 92 tisíc/m2

Ano, cca 92 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy je zřejmě jedna z nejnižších nabídkových cen, se kterou se dnes v naší metropoli můžete u nových bytů setkat. Průměrná částka, kterou zde developeři za svoje projekty požadují, však již spolehlivě překonala 105 tisíc za 1m2. Příčin této drahoty je pochopitelně vícero, nicméně jednou ze zásadních je bezesporu neuvěřitelná délka povolovacích procesů, která se pomalu stává brzdou ekonomického rozvoje celé ČR. Přebujelá byrokracie je zde totiž na překážku rychlejšímu budování staveb všeho druhu. Počínaje bytovými domy, přes silnice až po nejrůznější vodní díla. Ale vraťme se zpět k bydlení.

Za 4 roky zdražily v Praze nové byty o 90 %

Jen od roku 2015 došlo ke zdražení pražských novostaveb v průměru takřka o 90 %. A není divu. Příliv lidí do města neustává, zatímco vyřízení všech potřebných povolení, která jsou k realizaci jakéhokoliv developerského projektu nezbytná, trvá i více než 5 let. Nové byty, které by mohly rostoucí zájem nových obyvatel uspokojit, tak logicky přibývají zcela nedostatečným tempem. A nedostatek čehokoliv v kombinaci s vysokou poptávkou, jak známo, zvedá ceny.

V této souvislosti je jistě zajímavým údajem ten o počtu ročních platů, které by v metropoli v průměru člověk potřeboval na pořízení bytu o rozloze cca 70 m2 a to ještě za předpokladu, že by z těchto peněz neutratil ani korunu za cokoliv jiného a celou mzdu odkládal stranou. A kolik let by tedy musel spořit? Dlouhých 14,8 roku!

Jak rostl počet platů potřebných ke koupi bytu (70 m2) v Praze

OBDOBÍ Počet platů OBDOBÍ Počet platů
3.Q/2014 9,8 3.Q/2017 12,7
3.Q/2015 10,1 3.Q/2018 14,2
3.Q/2016 11,2 3.Q/2019 14,8

100 tisíc bytů čeká na svoje povolení

Cenová nedostupnost pražských nemovitostí má vliv i na zdražování v okolí naší metropole. Ve Středočeském kraji a to obzvláště v těch zdejších lokalitách, z nichž je Praha dobře dostupná, se ceny nemovitostí dostaly nad celorepublikový průměr a týká se to jak bytů, tak i rodinných domů. Jak ale zdražování zastavit či alespoň přibrzdit, když je stavební řízení u nás jedním z nejdelších na světě, v důsledku čehož čeká jenom v Praze na povolení zhruba 100 tisíc bytů? Odpověď je nasnadě. Změnu může přinést jedině novela příslušného zákona, jejíž věcný záměr byl letos konečně už schválen vládou. Kdy přesně vstoupí v platnost a zda nedojde ještě k nějakým úpravám, to však stále není zcela jisté.

Důvodů drahoty je víc, přinejmenším pak 4 následující

Abychom ale všechno nesváděli pouze na zdlouhavé povolovací procesy, musíme spravedlivě zmínit i několik dalších faktorů, které tlačí konečné ceny bydlení vzhůru a netýká se to samozřejmě pouze našeho hlavního města. Pomineme-li vcelku dlouhotrvající hospodářskou konjunkturu, které si naše republika stále ještě užívá a která je díky rostoucí koupěschopnosti obyvatel a s ní spojené ochotě utrácet také jedním z důvodů zdražování nemovitostí, nabízejí se přinejmenším další čtyři příčiny a sice:

Naše metropole očekává celou řadu projektů

Pokud snad i vy hledáte bydlení v Praze a dáváte přednost právě novostavbám, můžete zkusit vyčkat, až bude zahájen prodej některého z mnoha chystaných projektů. Namátkou můžeme jmenovat třeba Nový Zličín, Vivus Kolbenovu, U Elektry Hloubětín, Avii Letňany nebo třeba Novou Toužimskou. Ve fázi příprav se zde momentálně nachází tolik projektů jako snad nikdy v minulosti a pravděpodobnost, že si z nich vyberete, je tedy více než slušná. Tedy pochopitelně za předpokladu, že vám to dovolí vaše peněženka. Stavět se má i na Kavčích Horách, v Modřanech nebo v Krči a jak rychle budou další budovy přibývat, to z velké části záleží i na tom, kdy a jakým způsobem se podaří uvést do praxe již zmiňovanou novelu zákona.

Co myslíte, přinese rychlejší výstavba i příznivější ceny? A kolik vašich platů by bylo potřeba ke koupi průměrného pražského 3+1 v ceně nějakých sedmi milionů?