Papírové kalendáře: I v dnešní době mají stále praktické uplatnění


S blížícím se koncem roku se v prodejnách papírnických potřeb objevují také kalendáře a diáře na další rok. Kdy se začala psát jejich historie a jaká je jejich nabídka?

Kalendář, nebo mobil?

Obliba papírových kalendářů se jeví jako setrvalá, přestože už někteří dávají přednost aplikacím ve svém mobilu, které jako kalendář slouží. Pro řadu lidí je ale mnohem příjemnější si vlastnoručně zapsat poznámku do diáře než do smartphonu. Patříte-li mezi ně, určitě vás bude zajímat, jak dlouho se již kalendáře používají.

Z historie kalendářů

Do vynálezu knihtisku v 15. století se kalendáře psaly ručně. První český tištěný exemplář byl vydán v roce 1489. V 16. století se kalendáře využívaly pro praktické rady pro hospodáře s přehledem jarmarků. S postupem doby se do kalendářů přidávaly také různé povídky, které se vedle Bible staly pro nejprostší lid zdrojem kulturních zážitků. Sousedé si kalendáře i vzájemně půjčovali a pak při dlouhých zimních večerech předčítali. Grafickému zpracování byla vždy věnována velká péče a na tisku kalendáře se podílela řada umělců – Josef Mánes, Alfons Mucha, Adolf Born, Cyril Bouda a další.

Reklamní kalendáře

Výroba kalendáře představuje i v současnosti hlavně perfektní práci grafika, a to především u stolních a nástěnných typů. Spolupráce s výtvarníkem je výraznější u luxusních a nákladných dárkových kompletů kalendáře s diářem. Například nástěnné kalendáře plní navíc dekorativní funkci, tudíž pohled na ně musí být příjemný. Velkou oblibu mají reklamní kalendáře, které prezentují dobré jméno firmy. I na jejich kvalitním zpracování záleží.

Nechte si vyrobit kalendář na míru

Společnost Helma 365 se zabývá výrobou kalendářů, diářů a zápisníků a svým zákazníkům nabízí i individuální úpravu pro reklamní účely. Tisk kalendářů pro firmy je jejím stěžejním výrobním programem, jemuž se věnuje již přes 20 let. Zákazníkům nabízí i výhodné slevy.