Obezita může rozvinout mnoho závažných zdravotních problémů od nemocí srdce a cév až po nádorová onemocnění střev. Dalším negativním vlivem obezity je, že tyto dívky bývají často společensky diskriminované, okolí se jim vysmívá, což může vést k psychickým problémům až vážným depresím. Dívky se pak straní kolektivu, často se vyskytují i absence ve škole.
Riziková skupina
Některé puberťačky pak nezvládnou tlak okolí a namísto rozumného shazování nasadí extrémní diety. Mnoho z nich pak končí s diagnostikou poruchy příjmu potravy. Důležité je, aby si rodiče včas všimli, že s dotyčnou není něco v pořádku a zakročili. „PPP (poruchy příjmu potravy) jsou v tomto období velkým problémem, kterého je těžké se zbavit po zbytek života. Nemocné dívky nemají z jídla žádné potěšení, jídlo je pro ně spojováno spíše s pocitem úzkosti, strachem, zlostí nebo zklamáním. Nic jiného neřeší a jídlo se pro ně stává hlavním tématem,“ uvedla PhDr. Marta Romaňáková, PhD., psycholožka dietního programu It´s my life! V takovém případě je na místě se okamžitě obrátit na odborníka, ať už je to praktický lékař, psychiatr nebo psycholog.
Právě rodiče by měli své dcery, v případě, že trpí obezitou, zdravě motivovat v hubnutí, plně je podporovat a využívat pomoc odborníků.
Z hubnutí by se ale rozhodně neměl stát hon za štíhlou postavou na úkor zdraví. „Mladé dívky, které trápí obezita, by předně měly zhodnotit svoje stravovací návyky. Dost často se stává, že je přebírají od svých rodičů a ty je nemají nastavené správně,“ řekla Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It´s my life!
Porada s odborníkem pomůže
Velmi mladé dívky by měly předně upravit skladbu svého jídelníčku a zařadit do svých aktivit pohyb. Hubnutí by ideálně vždy mělo proběhnout po poradě s odborníkem. „Dívky, které už za sebou mají první menstruaci, se mohou za souhlasu rodičů pustit pod odborným dozorem i do shazování kil pomocí striktnějších diet, například těch nízkosacharidových. Vždy ale musí do těla dodat potřebné živiny a stravování mít upraveno jinak než dospělí,“ vysvětlila Hložková.
Se shozenými kily jde pak ruku v ruce i vyrovnanější psychika a silnější osobnost. „Pokud se daří tento problém s obezitou úspěšně řešit, pak se nepochybně cítíme i psychicky vyrovnanější, klidnější, radostnější, sebevědomější a úspěšnější. Úbytek kilogramů, které si nosíme navíc, nám ulehčí a to nejenom fyzicky. Cítíme se volněji ve všech oblastech našeho života,“ dodala psycholožka Romaňáková.
Potíže, které mladým dívkám způsobuje obezita
- problémy s pohybovým aparátem špatné držení těla, bolesti kloubů, špatné prohnutí páteře
- trávicí a zažívací potíže zácpa, pálení žáhy, plynatost, hemeroidy, jaterní a žlučníkové koliky
- kožní problémy strie, vyrážky, ekzémy
- srdeční choroby vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu
- hormonální změny diabetes mellitus (cukrovka), hirsutismus (nadměrné ochlupení v obličeji)
- psychické potíže úzkosti, deprese, poruchy příjmu potravy