Pusťte se do šití a vytvořte si úžasné dekorace i praktické doplňky

Hledáte koníčka, při kterém uspokojíte svou tvořivou dušičku? Pusťte se do šití! Vrátilo se do módy a na internetu se to hemží skvělými nápady. Co vše budete potřebovat, jak začít a kde hledat inspiraci a návody?

brother

Kvalitní výbava je základ

Pokud se rozhodnete šití věnovat, musíte si pořídit kvalitní šicí stroj. Nebojte se, investice není vysoká. Špičkový šicí stroj, se kterým lehce zvládnete vytvořit dekorace a třeba i oblečení, nestojí více než 3 000 Kč. Oblíbený je například šicí stroj Brother KE14 Little Darling, který umí 14 druhů rovných stehů a cik-caků. Mezi přednosti stroje patří: Volné rameno, LED osvětlení a rychloupínací systém patek. Kromě šicího si lze pořídit také vyšívací stroj. S ním vytvoříte efektní výšivky. Moderní vyšívací stroj Brother Innov-Is 955 má například 100 originálních vzorů a je možné do něj skrze USB port nahrávat i vlastní vzory. Do začátku budete dále potřebovat krejčovský metr, křídu nebo fix na textil na malování vzorů a kvalitní nůžky. Pořiďte si také látky. Použít lze starší oblečení, záclony apod. Nové látky výhodně koupíte přes internet, hodně se nakupuje například na aliexpress.com.

Co vytvořit?

Při šití se fantazii meze nekladou. Jestliže nemáte zkušenosti, začněte s jednoduchými výrobky, jako je například kosmetická taštička či zvířátka. Obtížné není ušít zajíčka, sovu, ptáčky, hada či tulipány. Není složité ušít ani kapsář do dětského pokoje, hravě zvládnete i prostírání. Módním hitem jsou dnes šité panenky. Hodně návodů pro jejich výrobu najdete na youtube.com.

Nemáte moc zkušeností s vytvářením designu a nevíte, jak barvy a vzory kombinovat? Nevěšte hlavu. Podívejte se například na portály fler.cz či pinterest.com. Zde najdete plno inspirace. Při tvoření se rozhodně nebojte kombinovat látky z různých materiálů a používat ozdoby jako knoflíky, třpytky, nášivky apod.