Spíte především na boku? Poradíme vám, jaký vybrat polštář


S velkou pravděpodobností máte nějakou oblíbenou polohu na spaní, možná jako spousta lidí upřednostňujete spánek na boku. I odborníci spaní v takové poloze doporučují, a to hlavně pro zastavení chrápání. V každém případě je nezbytné investovat do správného polštáře, který podepře hlavu, krk i páteř. V následujících řádcích vám prozradíme hned několik důležitých a praktických tipů, jak najít ideální polštář pro spaní na boku.

Správný tvar je alfou a omegou

V první řadě je nezbytné myslet na to, že polštář pro spaní na boku by měl poskytnout velice dobrou oporu hlavy a krku, takže by měl mít plošší místo pro hlavu a zakřivení či hrbol pod krkem. Zatímco některé polštáře jsou už takto tvarované z výroby, jiné (především péřové) si do takového tvaru načechráte.

Vyzkoušejte polštář z paměťové pěny, který se dokonale přizpůsobí tvaru vaší hlavy i krku. Pokud máte momentálně nízký polštář, experimentujte i s malou ruličkou, například se srolovaným ručníkem, který umístíte do povlečení.

Hledejte optimální výšku

Při spaní na boku je vhodnější vyšší polštář než při spaní na zádech. Kdybyste si pod hlavu dali vysoký polštář a spali na zádech, krk by byl celou noc v úhlu a ráno byste se probouzeli s nepříjemnými bolestmi.

Když si lehnete na bok, měly by být hlava a krk v jedné linii s páteří, a tak na to myslete při výběru polštáře.

Pořiďte si polštář na kolena

Chcete-li dosáhnout co nejlepšího vyrovnání páteře nebo máte-li bolesti zad, zvažte možnost vložit si mezi kolena tenký polštář, abyste snížili tlak na kyčle a spodní část zad.

Vyberte si náplň polštáře

Co je uvnitř polštáře, záleží hlavně na vás a na tom, co vám vyhovuje, ať už se jedná o peří, nebo jeho alternativu, paměťovou pěnu či pohankové slupky. Měkký polštář je pohodlný, ovšem hlava se v něm ponoří směrem dolů k matraci, a krk tak nebude ve stejné poloze jako páteř. Sáhněte spíše po něčem pevnějším. Pro alergiky jsou připraveny hypoalergenní materiály, případně je možné použít ochranný povlak na polštář, jenž chrání před alergeny a roztoči.

Vyzkoušejte si to

Polštář je dobré si prvně vyzkoušet, jestli vám bude opravdu sedět svými vlastnostmi. Pokud můžete, lehněte si na něj, jako byste se na něm chystali spát. Jestli nebude hlava v jedné linii s páteří, vyzkoušejte jiný model. Dávejte si pozor, aby byl krk podepřený, ale nezapomeňte zohlednit i materiál.

Pravidelně si pořizujte nové polštáře

Bez ohledu na to, kolik za polštář utratíte (a neměli byste na něm rozhodně šetřit, protože ovlivňuje i vaše zdraví), materiály se časem rozpadají a poskytují čím dál menší oporu. A zhoršují se i vlastnosti polštáře. Polštáře vyměňujte přibližně jednou za jeden až dva roky.