Styly úpravy ochlupení u žen

women-1493588_1280

Od začátku dvacátého prvního století se stala nejčerstvějším módním rozmarem radikální genitální depilace, vyzývavý moderní trend, který nám paradoxně znovu přinesl populární styly úpravy pubického ochlupení, jež vládly v dobách starověkých civilizací.

Kolem této zbavovací se mánie se vyrojila celá nová terminologie, přičemž každý salon krásy má svůj vlastní soubor názvů pro rozličné stupně nahoty pohlaví. Používání těchto jmen není vždy důsledné, liší se v různých salonech, ale základní vodítko je následující:

Linie bikin. To je nejmírnější forma. Veškeré pubické ochlupení zakrývané bikinami je ponecháno na místě. Odstraní se pouze rozptýlené chlupy po stranách, takže když se  nosí vysoko vykrojené bikiny, ochlupení není vidět.

Bikiny. Ponechává se jen malé množství chlupů na Venušině pahorku (mons pubis).

Evropský. Z ochlupení v rozkroku nezbývá nic “s výjimkou malého místa na pahorku”.

Trojúhelník. Všechno pubické ochlupení je pryč, kromě ostře upraveného trojúhelníku. Byl popsán jako “hrot šípu ukazujícího cestu k potěšení”.

Knírek. Odstraněno je vše, až na široké, obdélníkovité místo přesně nad klitoridální předkožkou v nejvyšší části geni-tálního otvoru. Někdy se tomu říká “Hitlerův knírek”, jindy “Chaplinův knírek”.

Srdce. Hlavní pubický chumáč je vytvarován do tvaru srdce a může být nabarven narůžovo. Je to populární styl pro den svatého Valentýna, kdy tento výtvor může sloužit jako erotický dárek sexuálnímu partnerovi.

Přistávací dráha (Landing strip). Středové ochlupení je upraveno do úzkého svislého pruhu a ostatní genitální ochlupení je odstraněno. Styl se stal populárním u modelek, jež musí nosit oděvy, které jsou v oblasti rozkroku mimořádně úzké.

Pruh Playboy. Je odstraněno vše kromě dlouhého úzkého obdélníku ochlupení, širokého 4 centimetry. Udání přesných rozměrů se může zdát podivné, ale má to zákonem podloženou historii. V americkém státě Georgia se vyžadovalo, aby si exotické tanečnice, když vystupovaly nahé, ponechávaly pruh pubického ochlupení, který je “na šířku dvou prstů” (což se přibližně rovná 4 centimetrům). Atlantští zákonodárci to považovali za dostatečně rozumné, aby bylo zajištěno zakrytí genitálního otvoru. Pruh na šířku jednoho prstu byl posuzován jako obscénní a byl zákonem zakázán. Místní muži zákona byli nuceni se soustavně noc co noc zabývat úkolem podrobit kontrole příliš úzké pruhy genitálního ochlupení vystupujících. Každá dívka, která tohoto přísného nařízení neuposlechla, měla být poslána domů. Časem tato podivná povinnost přestala budit zájem a nařízení bylo zmírněno. V některých salonech figuruje Playboy ve zkomoleném smyslu “všechno pryč”.

Brazilský. Je to nejslavnější z nových stylů, ale kolem jeho skutečného tvaru panuje mnoho zmatku. Pro někoho je to totéž co “přistávací dráha”, pro jiného je to její extrémnější forma ponechávající pouze “svislý pruh chlupů”. Pro další to znamená totální odstranění pubického ochlupení. Začalo to na pláži Copacabana v Riu, kde se poprvé objevily nejvýše vykrajované bikiny (trochu širší než pásek). Později se do New Yorku přestěhovala rodina sedmi brazilských sester (známých jako J. Sisters) a otevřela si na Manhattanu salon krásy. Svým klientkám začaly nabízet pubickou depilaci. Mezi zákaznicemi byly filmové hvězdy i topmodelky a salon brazilských sester se stal Mekkou odstraňování pubického ochlupení technikou voskování. Rostoucí pověst J. Sisters mohla za to, že jméno jejich stylu vešlo ve známost jako “brazilská depilace”. Když je ostatní salony kopírovaly, ne vždy následovaly přesný stupeň odstranění chlupů, odtud ten zmatek. Avšak J. Sisters objasnily svůj styl zcela přesně, když ho stručně popsaly jako “všechno pryč s výjimkou malého pruhu”.

Sfinga. Jedná se jednoznačně o styl “všechno pryč”, ponechávající okolí pohlaví úplně bez ochlupení. Název je odvozen od jména neochlupené odrůdy kočky z Kanady. Hladká a neochlupená kůže kočky Sfingy byla genetickou zvláštností objevenou v Torontu roku 1966. V některých salonech figuruje “Sfinga” jako “Hollywood”.

To byly nejpopulárnější styly úpravy pubického ochlupení na začátku dvacátého prvního století. K nim doplňujeme speciální styly: někteří moderní stylisté pubického ochlupení nabízejí exotické varianty, například “společenské logo”, “býčí oči”, “hvězdy a pruhy”, “terč”, “rodinný erb”. Jistý skvělý stylista zavedl něco, co bychom mohli nazvat pubickým kýčem, s názvy jako: líbánkové překvapení, tryskající alpský pramen, rej motorkářů, královna diamantů, rozkvétající květina. Jiný nabízí vykřičník, list se třemi laloky, korunku, hvězdu, indiána, růžovou šipku blesku nebo partnerovy iniciály.

K realizaci těchto stylů je zapotřebí vytrhávání pinzetou, holení, barvení, depilace krémem, elektrolýza, tužení cukrovou vodou a voskování. Nejmodernější technikou dneška je voskování, po němž pubická oblast zůstává bez chlupů několik týdnů.

Naprostým kontrastem k redukci ochlupení v rozkroku je neobvyklý zvyk oblékání si merkinů. Merkin je pubická paruka vyrobená z lidských vlasů, nylonu nebo břišních chlupů divokého jaka. Je buď přichycena sotva znatelnou šńůrkou, nebo nalepena na pravé pubické ochlupení.

Zdroj: Desmond Morris – Nahá žena, nakladatelství Alman