Záclony – vyznáte se v pojmech?


Záclony a závěsy zútulňují interiér. Ale nejenom to. Zabraňují zvídavým pohledům zvenčí, zatemňují a v závislosti na materiálu mohou být i skvělým izolantem. Jaké existují možnosti?

Na e-shopu Dante.cz, který se specializuje na prodej bytového textilu a ložního povlečení, seženete záclony kusové (hotové záclony) i metrážové. Nejvíce praktické jsou kusové záclony, které rozbalíte a rovnou pověsíte na okno. Další možností jsou záclony metrážové, které si budete muset ušít.

Záclony podle materiálu

Záclony se vyrábějí z lehkých vzdušných materiálů, ať již přírodních či syntetických. Z přírodních materiálů jmenujme bavlnu, hedvábí, len a vlnu, z těch syntetických se většinou jedná o polyester. Mezi nejoblíbenější průsvitné materiály patří žakár, mušelín, voál a organza.

Organza a mušelín

Lehká a elegantní, a navíc dostupná v širokém barevném spektru je organza, lehounká tkanina z přírodního hedvábí nebo z umělých filamentů typická svým lesklým vzhledem a vypalovanými vzory a motivy. Poněkud náročnější je její výroba, což se samozřejmě odráží i na její vyšší ceně. Do dražší cenové kategorie patří i záclony mušelínové vyráběné z čisté bavlněné či vlněné česané příze.

Voál a žákárové

Kompromisem mezi záclonou a závěsem je voál. Cenově dostupnější a s hrubší strukturou, a tudíž i odolnější a méně náročný na údržbu. Záclony se složitější textilní vazbou či vzorem, to jsou záclony žakárové.

Batistové a crashové

Plátnová vazba je typická pro záclony batistové. Ty se téměř neřasí a na okně víceméně plní funkci rolet. Velmi romantické jsou záclony crashové s typickým pomačkaným vzhledem.

Umíte změřit okno?

Před samotnou koupí záclon dobře změřte okno. Jeho šíři vynásobte dvěma nebo třema – podle toho, jak záclonu chcete mít nařasenou. Počítejte také se zahnutými pěti centimetry po každé straně záclony, které zamezí jejímu třepení. Co se délky záclony týče, tu volte na základě svých preferencí. Záclona může sahat k parapetu nebo přímo k podlaze.