5 věcí, které by na zahradě rozhodně neměly chybět

Zahrada by měla být oázou klidu, zdrojem chutné zeleniny i šťavnatého ovoce. Na to je potřeba ji dostatečně připravit a vybavit vhodným nábytkem nebo nářadím. A stejně jako při zařizování bytu je důležité si její finální vzhled dostatečně promyslet.

Přečtěte si následujících 5 věcí, které by na zahradě rozhodně neměly chybět, abyste náhodou na něco nezapomněli. Případně se inspirujte a vylepšete vaši již zaběhlou zahrádku.

1) Příjemné posezení s grilem nebo ohništěm

Zahrada bez zahradního altánu, pergoly nebo příjemného místa pro relax je jako tělo bez duše. Gril nebo ohniště, které bývá často součástí venkovního posezení, vám potom umožní využít zahradu na sto procent – pro rodinné oslavy, večírky nebo jen tak, k odpočinku. Posezení na zahradě přitom nezapomeňte umístit vždy co nejblíž vaší kuchyně, abyste to neměli daleko s nádobím, naloženými steaky nebo zeleninou na gril.  

2) Chytře rozmístěné stromy

Při odpočinku na zahradě v letních měsících jistě oceníte místečko ve stínu. Stejně tak rozpálená pergola nestojí v tomto období za nic. K vytvoření stínu potom skvěle poslouží stromy, které mohou být zároveň zdrojem šťavnatého ovoce. Právě proto si dobře rozmyslete, kde bude jaký strom stát a myslete na to, že každý z nich potřebuje určité podmínky.

3) Záhony plné čerstvé zeleniny

Pokud máte zahradu bylo by škoda ji využívat pouze k odpočinku. Může se stát zdrojem vlastní čerstvé zeleniny nebo bylinek, které stačí jen utrhnout. Úrodná zeleninová zahrádka přitom potřebuje dostatek světla. Volný kus půdy pod stromy nebo u zdi tak nepřipadá v úvahu.  Velmi oblíbené jsou v dnešní době také takzvané vyvýšené zahrady, které vypadají velmi elegantně.

Pro bohatou sklizeň na každý rok vaši zahrádku však nezapomeňte čas od času přihnojit vhodným hnojivem dle konkrétního druhu rostliny nebo její vývojové fáze.

4) Nádrž na vodu pro zalévání

Před pořízení záhonku myslete také na to, jak se o něj postarat. Především v horkém létě, kdy nezaprší i několik dní, je potřeba rostliny zalévat. Pokud nechcete investovat do samozavlažovacího systému s čerpadlem, plýtvat pitnou vodou nebo nemáte studnu, je dobré pořídit si nádrž na vodu. Tu potom umístěte nejlépe přímo pod okap, aby se v ní během deštivého počasí nahromadilo co nejvíce vody.

5) Pařeniště nebo skleník / zimní zahrada

Nadšení zahrádkáři, kteří si nevystačí s jedním záhonem, by na zahradě rozhodně měli mít skleník, zimní zahradu nebo alespoň pařeniště, kde rostliny porostou jedna radost. Ve skleníku nebo zimní zahradě je také možné pěstovat subtropické citrusy nebo nechat přezimovat choulostivé rostliny. Stejně se může zimní zahrada stát místem odpočinku, kde si vychutnáte chvilku samoty.

Zahrada je nenahraditelnou součástí každého domu, o kterou je potřeba se náležitě starat. Proto si předem dobře naplánujte, jak svou zahradu vybavíte, abyste si ji mohli každý den užívat plnými doušky.