Za pronájem bytu v Českých Budějovicích si nově připlatí téměř všichni. Stoupnou tu totiž i regulované činže a to i více než o 70 %

Pronájem bytu v Českých Budějovicích už nejspíš nebude finančně náročnou záležitostí pouze pro občany, kteří jsou nuceni platit tržní ceny, ale výrazněji zasáhne i do rozpočtů těch lidí, kteří nyní využívají zvýhodněných městských nájmů. Zajímá vás, jaké konkrétní změny jsou na pořadu dne? A chcete vědět, kde hledat hlavní příčiny toho, že jsou činže čím dál vyšší nejenom na jihu Čech, ale takřka ve všech koutech naší republiky?

Pronájem bytu se prodraží skoro všem

Tržní nájemné je už řadu let pravidelně rostoucí položkou celé řady rodinných rozpočtů a týká se to valné většiny míst v naší zemi. Určitou šanci na levnější střechu nad hlavou skýtají snad pouze byty ve vlastnictví měst a obcí, které jsou vybraným lidem poskytovány obvykle za výrazně příznivějších podmínek. Nejinak je tomu i v Českých Budějovicích. Či lépe řečeno, bylo tomu tak. Chystané kroky zdejších radních tento rozdíl zásadním způsobem zmenší. Připravovaný nárůst o 60 až 70 % je totiž dosti razantní a týkat se bude zřejmě hned 780 z celkových 1815 bytů, které jsou nyní ve vlastnictví města. Některé však zřejmě podraží méně, jiné pak možná i o trochu víc.

Činže rostou i jinde

Pravdou nicméně zůstává, že tržní nájemné bude v Budějovicích stále ještě o poznání vyšší a zájem o to regulované určitě nijak dramaticky neklesne. A krom toho, ke zdražování nedochází pouze v jižních Čechách, ale i na řadě dalších míst republiky. Třeba na Orlickoústecku, kde nově porostou činže například v Králíkách. I když výsledných 53 Kč za m2 bude i tak v porovnání s tím, co zaplatíte v Budějovicích, více než přijatelnou částkou.

7 652 Kč za 3+1 v centru

Názorným příkladem zdražení může být třeba 3+1 v centru Českých Budějovic o podlahové ploše 78 metrů čtverečních. Současná činže činí 5 437 korun měsíčně. Nově však bude obec požadovat 7 652 Kč. Jde tedy skutečně o poměrně citelný nárůst, ovšem průměrný neregulovaný nájem u obdobné nemovitosti se dnes ve městě nejčastěji pohybuje nad hranicí 11 tisíc Kč.  Pokud jde o menší byty, tak kupříkladu za osmnáctimetrovou garsonku dnes dáte městu 1 255 Kč, zatímco po zvýšení už 3 103 koruny. Je tedy zřejmé, že tady bude nárůst výraznější. Najde se ovšem i několik desítek bytů a to v ulici Loucká, kde bude úprava nájemného spíše jen „kosmetická“. To z toho důvodu, že jde o bydlení tzv. startovací, které má umožnit snadnější začátek například mladým rodinám.

Rozpětí tržních nájmů v Č. Budějovicích (2.Q/2019)

Dispozice Nejobvyklejší činže
1+kk, 1+1 7 000 – 9 000 Kč
2+kk, 2+1 8 500 – 12 000 Kč
3+kk, 3+1 11 000 – 14 000 Kč
4+kk, 4+1 14 500 a více

18 000 bytů je minulostí

Před třiceti lety, těsně po listopadu 1989, bylo ve vlastnictví města zhruba 18 tisíc bytů. Tedy desetinásobné množství, než jaké má k dispozici v současnosti. To však změnila postupná privatizace. Je ale zřejmé, že by se vzhledem ke složité situaci celé řady zejména starších lidí, kteří dnes mají i přes veškerou snahu s rostoucími činžemi potíže, nějaké obecní byty navíc bezpochyby hodily. Určitá výstavba je ostatně s ohledem na tyto potřeby už v plánu, i když na první pohled nijak dramatická. Předpokládaných 100 až 150 nových bytů, které by měly vyrůst nedaleko Hokejového centra Pouzar, bude jistě záhy po svém dokončení obsazeno.

Co má na růst nájemného zásadní vliv?

Pravděpodobně si mnozí z vás občas položí otázku, co je hlavní příčinou toho, že nájemné stoupá už řadu let a že v mnoha tuzemských lokalitách tak dosáhlo skutečně až neúnosně vysoko. Činže jsou pochopitelně ovlivňovány hned celou řadou faktorů, které mohou navíc v některých částech republiky působit na výši nájemného intenzivněji než jinde. Ve stručnosti je však nejzásadnější toto:

A) DLOUHODOBÝ NEDOSTATEK NOVOSTAVEB

  • Dlouhodobě nedostatečná bytová výstavba nás přivedla do situace, kdy je poptávka po bydlení dramaticky větší než nabídka vhodných realit. A rovnou se odtud dostáváme k bodu „B“.

B) VYSOKÉ CENY NEMOVITOSTÍ

  • Drahé nemovitosti mají samozřejmě přímou souvislost s tím, že se u nás celé roky tak málo stavělo. No a kdo draze nakoupí, chce také obvykle vyšší činži.

C) HOSPODÁŘSKÁ PROSPERITA

  • Ekonomická prosperita celé země má na situaci na realitním trhu rovněž svůj značný podíl. Většině lidí se zcela prokazatelně daří lépe a ceny tudíž rostou a to takřka ve všech odvětvích hospodářství. Výstavbu, prodej a pronájem nemovitostí nevyjímaje.

D) PŘÍSNĚJŠÍ PRAVIDLA U HYPOTÉK

E) VYSOKÁ ATRAKTIVITA NĚKTERÝCH LOKALIT

  • Praha, Plzeň, Brno, Olomouc a některá další velká města jsou pro celou řadu lidí natolik atraktivní, že zkrátka nezvládají uspokojovat stále rostoucí poptávku nově příchozích po bydlení. Stoupají pak nejenom prodejní ceny bytů, ale logicky rovněž činže.

Nezbývá než doufat?

Většině těch, kteří jsou na nájemním bydlení závislí a jednoduše nemají jinou volbu, prozatím asi nezbývá, než se se situací smířit a doufat, že ceny nemovitostí a potažmo i činže v dohledné době klesnou. Vypadá to totiž, že ani obecní byty už asi nebudou, a to zřejmě nejenom v Českých Budějovicích, nijak výrazně výhodnější než ty, které jsou nabízeny za tržní ceny.

Věříte, že by v nejbližších letech mohlo nájemné alespoň v některých městech začít konečně klesat? A bydleli jste někdy v obecním bytě?