Jak vám může vodní kámen znepříjemnit chod domácnosti?


S vodním kamenem se párkrát za život setká snad opravdu každý. V domácnostech se mu daří jedna radost – stačí, když trubkami přitéká tzv. tvrdá voda. Odolný a obvykle bělavý povlak pak vídáme v místech, která s ní přichází do kontaktu opakovaně či trvale. Proč je usazování vodního kamene krajně nežádoucí?

Větší spotřeba energie

Typickým místem výskytu vodního kamene jsou vnitřky spotřebičů. A když povlak obalí topnou spirálu, změní její tepelně-izolační vlastnosti. V praxi to znamená, že je kvůli němu k ohřevu vody zapotřebí více energie, což se zákonitě projeví na pravidelných měsíčních výdajích.

Kratší životnost spotřebičů

Kromě snížení účinnosti může přítomnost vodního kamene výrazně zkrátit obvyklou životnost spotřebičů, resp. zapříčinit jejich zničení. V případě pračky či myčky jde o škodu v tisících až desítkách tisíc. 

Méně efektivní praní a čištění

Prací a čisticí prostředky se kvůli vodnímu kameni hůře rozpouštějí. Mnohem lépe účinkují bez něj.

Ráj pro škodlivé bakterie

Usazeniny vodního kamene patří k místům, kde prosperují škodlivé bakterie. Proto je vhodné jej řešit dříve, než se projeví na zdraví některého z členů domácnosti.

Jak se vodního kamene definitivně zbavit?

Pokud vás trápí vodní kámen a nechcete ztrácet čas neustálým čištěním povlaku, který se vždy zanedlouho vrátí znovu, odhodlejte se k adekvátnímu preventivnímu opatření – začněte využívat dešťovou vodu s citelně nižším obsahem minerálů.

Dešťovou vodu lze kumulovat do retenční nádrže, kterou si můžete pořídit výrazně levněji, když využijete dotaci Dešťovka.

Mezi další možnosti prevence vzniku vodního kamene je změkčování vody pomocí filtrů nebo jiných změkčovačů(tablet, gelu či prášku).

Usazování vodního kamene na viditelných plochách lze zabránit tzv. sanitárním mazivem, které se aplikuje na povrch baterie apod.