Radostná zpráva o tom, že budete maminkou, přináší zároveň také spoustu starostí. Nejde jenom o to nakoupit včas výbavičku, připravit dětský pokoj a s pomocí lékařů zvládnout úskalí těhotenství. Jsou to samozřejmě náročné starosti, ale neméně důležité jsou i otázky, zda budete opravdu dobrými matkami. I tady je potřeba trénink. Jak se s novou rodičovskou rolí zdárně poprat?
Štěně jako generálka na dítě?
Některé mladé páry si ve chvíli, kdy začnou přemýšlet o založení rodiny, pořídí psa. Štěně se stane jakousi generálkou na dítě. Vyzkouší si, jestli mají dost trpělivosti na výchovu, jestli se dokážou mezi sebou domluvit (otázka dohody, kdo dnes vyvenčí psa, se může podobat dohodě, kdo dnes vyzvedne potomka ze školy). Co na tuhle zkoušku psychologové? Podle nich pes může skutečně budoucí rodiče vycvičit k trpělivosti, kterou budou u dítěte potřebovat jako sůl. Jestliže pes pětkrát neposlechne, musí mu to stejně trpělivě vysvětlit i pošesté. Dítěti také. U malého psa i dítěte mohou nastávat i podobné problémy, třeba růst zoubků nebo problémy s trávením. Trpělivost a pevné nervy vám tedy psí výchova dá a u dítěte je zúročíte.
Panenky, které se nedají odložit
Existují ale dokonce i panenky, které jsou naprogramované na různé režimy novorozence, pláčou, chtějí chovat, uspávat, krmit… Vyžadují přitom neustálou péči, pořád dávají najevo, co se děje. Dostanete na několik hodin nebo celý den miminko na starosti a na závěr pak dojde k vyhodnocení, na kolik procent jste splnily úlohu dobré matky. Možná to není špatné, vyzkoušet si intenzivní kontakt s miminkem nanečisto. Uvědomíte si přitom, že tohle opravdu už není jenom panenka, protože jakmile si jí přestanete všímat, dá ostře najevo svoji nespokojenost. Právě to vás posune k větší zodpovědnosti. Jaký je tedy koktejl vlastností budoucí maminky očekávající miminko? Velká porce mateřské lásky, dostatečná trpělivost, dobré nervy a zodpovědnost. Mateřský instinkt vám sám napoví…