Chcete se alespoň na jednu noc stát hradní nebo zámeckou paní?

Toužíte si alespoň na jediný den a noc si vyzkoušet jaké to je, stát se hradní nebo zámeckou paní? Příležitost máte i u nás v Čechách a na Moravě. Představíme vám hrady a zámky, které stojí za to navštívit, protože kromě prohlídky expozice na nich můžete dokonce i přespat. Získáte tak jedinečnou možnost trochu ochutnat život české šlechty takový, jaký byl kdysi. 

hrad Svojanov

Romantika jako ze středověku 

Pokud chcete zažít alespoň symbolický závan středověku, vydejte se na Vysočinu, na hrad Svojanov. Jedná se o jeden z nejstarších hradů u nás, založil ho už roku 1224 královský purkrabí Svěslav z Bořitova. Jednalo se o strážní pevnost, která měla střežit zemskou stezku a hranici mezi Čechami a Moravou. Dodnes leží uprostřed lesů na vysokém kopci a neztratil romantický půvab středověkého sídla. Můžete se zde ubytovat v pokojích, které se až do roku 1910 používaly jako byty pro úředníky správy svojanovského panství. Dnes jsou proto zařízeny nábytkem z přelomu 19.‒20. století. Nejde ovšem o jediný hrad, na kterém se dá ubytovat. Romantickou noc můžete dnes zažít i na středočeském hradě Křivoklát nebo Kost.

Vyspěte se na místě, kde nocovali i císařové

Luxus skutečné šlechtičny si můžete dopřát na zámku Loučeň. Svoji současnou barokní podobu získává zámek v letech 1704-1713 za vlastnictví rodu Valdštejnů. V současnosti jsou přímo v budově zámku k dispozici dobová apartmá. Prohlídkou zámku vás navíc provede přímo komorník Jeho Jasnosti nebo dokonce samotný kníže či kněžna. Zámek totiž od roku 1809 až do konce 2. světové války patřil knížecímu rodu Thurn-Taxisů. I některé další zámky vám umožní ochutnat šlechtické bydlení. Na zámku Zbiroh budete pro změnu nocovat v komnatách, které několik staletí před vámi přespali při svých návštěvách třeba římský císař Karel IV. (1316‒1378) nebo Rudolf II. (1552‒1612). 

Napsat komentář