Bez rýmy a kašle celou zimu

child-1058285_1280

Ochladilo se nám. Najednou už nám nestačí ráno obout sandálky a jít do školky. Přibývá nám postupně mikina, bunda, pořádné boty, čepice. A připojuje se i náš zimní kamarád nejvěrnější – zánět horních cest dýchacích. Laik řekně normálně rýma. Jenže kdo zažil boj s téměř půlročním tekoucím nosem, ten to nedokáže odbýt jedním slovem a mávnutím rukou. Padesátkrát za den utírám nudle (kdyby jen z nosu). Dítka jsou podrážděná, ostatně kdo by nebyl, když má zacpaný nos a dýchat pusou není zvyklý. Já jsem podrážděná. A ještě ke všemu si tyhle viry posílají oba synové mezi sebou. Loni v březnu už jsem byla na pokraji sil. Letos to nehodlám podcenit a nějaká nachlazeníčka chytím pod krkem dříve než se do toho krku dostanou.

Mám plán. Rafinovaný plán, který jsem konzultovala s lékařkou…

1. Studený vzduch a voda jako prevence

Dítě by na sobě mělo mít maximálně o jednu vrstvu oblečení vice než dospělý. U pediatra jsem občas žasla, do čeho maminky ještě v květnu balí děti. Dlouhé rukávy, overal, svetr a ještě to nebohé dítě narvaly do fusaku. Je pravda, že mrňata mají horší termoregulaci než dospělí, to znamená, že dříve prochladnou, ale taky se dříve přehřejí.

Na střídání teplého a chladného vzduchu si děti zvykají a nehodlám jim v tom vůbec bránit. Záchod máme ve studené chodbě a opravdu si nemyslím, že by se kvůli vykonání potřeby synové měli oblékat do huňatého svetru. V autě taky nepouštím klimatizaci a přes zimu během jízdy auto jen temperuji, ale nevytápím na 25 st. Celsia.

Ráda bych kluky zvykla na spaní při otevřeném okně. Je to takové pokračování mojí filozofie, že na procházky se chodí za každého počasí. Protože neexistuje špatné počasí jenom nevhodné oblečení.
Z vlastní zkušenosti vím, že dítě nejsnáze prochladne, když se zpotí a pak zchladne. Jestli máte zájem, vyzkoušejte si běhat v dešti. Když si oblečete přiměřenou bundu, nebude vám zima až do chvíle, kdy se zastavíte. A teprve potom prochladnete. Takže je potřeba doběhnout až do suché místnosti a okamžitě sundat mokré oblečení. Ale samotný déšť ani vítr rýmu nenosí.

Mimochodem, když navlečete dítě do pěti svetrů, tak se zpotí téměř okamžitě. A pokud mu ještě bráníte v pohybu („Neběhej, uřítíš se.“), tak první závan větru odstůně. Hodně maminek si z toho vezme ponaučení – pět svetrů nestačí. Příště mu dám ještě šestý.

2. Saunování a plavání

Strašně mě mrzí, že nesnáším saunu. Kdyby se o mě v sauně nepokoušely mdloby, chodila bych s kluky do sauny. Pár mých kamarádek takto přes zimu otužuje děti a všechny svorně tvrdí, že přes zimu téměř nejsou nemocní.

Pozor, sauna se doporučuje až zhruba od tří let věku, menší děti by mohly mít problémy. Také doba saunování se zkracuje na pouhých 5 minut maximálně třikrát za sebou. K omývání stačí místo ledové vody vlažná.

Někdo mi namítal, že sauna je docela drahá. Nevím, kdybych spočítala všechny sirupy a kapičky, co jsem do synů nalila přes zimu, myslím, že bychom mohli chodit do sauny klidně třikrát týdně a finančně to vyjde nastejno.

Děti, které chodí i přes zimu plavat do krytého bazénu, bývají méně nemocné. Teď v naší školce nastoupila bývalá učitelka z plavecké školy a říkala mi, že rozhodně mám syna do plavání předškoláčků zapsat, že naopak mu to pomůže ubránit se virózám.

3. Přiměřená vlhkost vzduchu hlavně v ložnici

Jakmile se začne topit, začne se hůř dýchat. Obvykle postačí denně pořádně větrat, aby se vlhkost vzduchu uvnitř udržela na 40 – 60%. Jakmile dítko začne kýchat a potahovat, namáčím na noc ručník a dávám ho sušit k posteli. Vlhký vzduch tolik nedráždí dýchací cesty.

Taky se mi osvědčilo odpařovat v aromalampičce tymiánový nebo eukalyptový olej. Eventuálně ještě než jsem dostala aromalampičku, tak jsem do hrce nalila vodu, nasypala celý pytlík tymiánového koření, přivedla k varu a postavila do pokoje mimo dosah dětí.

4. Slaná voda a echinacea

Pomáhá preventivně denně stříkat do nosu slanou vodu. Existuje nepřeberné množství kapiček, které jde kapat do nosu dlouhodobě. Osobně máme Vincentku pro děti. Jde ji stříkat i do krku. Myslím, že by šlo klidně rozpustit mořskou nebo kuchyňskou sůl ve vodě a nasát ji nosní dírkou, ale pochybuju, že k tomu donutím děti.

Echinaceu jsem si chtěla vysadit na zahradu, protože se mi líbí. Používají se květy a listy rostliny, někdy kořen. Vše se omyje a dále připravuje jako studený nebo macerát, čaj, tinktura. Opravdu nepřeberně je těchto přípravků v lékárně a mám s nimi dobré zkušenosti. I když možná je to placebo efekt, odborné studie jsou v tomto směru sporné. Každopádně kluci, když brali tabletky, tak se z virózy vyhrabali rychleji a déle trvalo než další chytili.

5. Jste to, co jíte

Podle některých studií pravidelná konzumace bifidogenních jogurtů snižuje výskyt nachlazení. Zcela určitě pomáhá hodně pít a hodně spát. Naopak prokazatelně virózy podporuje pobyt v zakouřeném prostředí, celodenní pobyt v kolektivu více než 6 dětí a braní antibiotik.
Až na ten pobyt v kolektivu by to u nás všechno šlo zařídit.

Takže jdu otevřít okno a koupit jogurt.

Jak jste se zbavili opakovaných viróz?