Biofeedback – pozitivní forma sebeléčení

e7c12380-55d5-4d8c-8eb7-fe93ab2d6035

Biofeedback je alternativní léčebná metoda, v níž se pacient učí ovládat své tělo tak, aby získal větší schopnost uvolnit se. Jedná se o vědecky podložené metody teraie a behaviorální medicíny, založené na podvědomně fungujících psychofyziologických procesech zpětné vazby (proto feedback).
Výzkumem bylo zjištěno, že lze ovlivňovat i tělesné procesy, které jsou automatické, např. krevní tlak, svalové napětí, potní žlázy nebo mozkové vlny. Biofeedback pomáhá pacientům, aby si byli sami vědomi těchto reakcí. Na tělo pacienta jsou připojeny elektrody (po pečlivé anamnéze jeho zdravotního stavu) a pomocí těchto elektrod jsou okamžitě na obrazovce počítače vidět hodnoty “pacientova těla”. Tato metoda je často používána pro relaxaci nebo při svalové rehabilitaci.

Dalším příkladem využití biofeedbacku může být měření svalového napětí. Pacient pozoruje měnící se křivku a může se tak naučit ovlivňovat každou změnu v těle. Biofeedback dále úspěšně pomáhá při bolesetech hlavy a zad. Křivka totiž odhalí i skryté chyby a napětí v držení těla a svalové dysbalance. V těchto případech se pacient dozví, které konkrétní svaly je důležité uvolnit a posílit.
Biofeedback lze s úspěchem využít také při inkontinenci. Zde dokáže Biofeedback zobrazit svaly pánevního dna a díky tomu může terapeut navrhnout správné druhy cviků na jejich posílení.
Tato metoda je bez jakýchkoliv vedlejších účinků a při správném používání zvýší váš životní komfort.

Je prokázáno, že Biofeedback pomáhá v těchto oblastech:

  • bolesti (např. migrény, chronické bolesti zad a šíje)
  • při úzkostných stavech, atakách paniky, hyperaktivitě, při zvládání stresu
  • inkontinence, astma, chronické svalové napětí
  • epilepsie, cévní mozková příhoda