Co znamená Body Mass Index?

co-znamena-body-mass-index

BMI neboli Body Mass Index je ukazatel, který se často používá jako indikátor podváhy, normální hmotnosti, nadváhy a obezity. Díky němu je možné statisticky porovnávat tělesnou hmotnost lidí s různou výškou.

Jak se index počítá?

Index tělesné hmotnosti se počítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. Do vzorce k výpočtu se dosazuje hmotnost v kilogramech a výška v metrech. Jednodušší je zadat si tyto hodnoty do různých kalkulaček, které jsou dostupné na internetu nebo si nechat přesně vypočítat BMI výživovým poradcem.

Historie BMI

Index vznikl mezi lety 1830 – 1850 kdy ho belgický matematik a statistik Adolphe Quetelet založil při práci na svém systému „sociální fyziky“. BMI index je pouze orientační, protože se v něm nezohledňuje vaše tělesná konstrukce, množství svalů a tuků. Velmi oblíbený je mezi lékaři, modelkami či osobami, které chtějí zhubnout. Jestliže máte BMI index v normě, snižuje se riziko různých zdravotních komplikací. Ovšem rozhodně se nedá považovat za směrodatný. Slouží pouze pro vaší informaci.

Velkou chybou je, že není BMI kalkulačka, která by zohledňovala věk či pohlaví.

Dělení BMI indexu

  • Podváha <18,4
  • Normální váha 18,5 – 24,9
  • Nadváha 25 – 30
  • Obezita I. stupně 30,1 – 34,9
  • Obezita II. Stupně 35 – 40
  • Morbidní obezita >40

I když se BMI index používá především ke statistickým údajům, jestliže vám vyjde vysoký, rozhodně byste měli zpozornět a začít přemýšlet nad radikální změnou životního stylu. S trochou pomoci zjistíte, že přejít na zdravý způsob života nemusí být tak těžké a rozhodně to nebude bolet. Stačí jen na začátku vytrvat a pozitivní výsledky budou přicházet po celý život.