Z historického hlediska to není tak dávno, co se jídlo pěstovalo na poli nebo chovalo na dvorku či v chlévě. Dnes se „vyrábí“. Je plné chemikálií a „éček“ a jeho výroba, balení i distribuce podléhají nesčetným zákonům a vyhláškám, které mají zajistit jeho nezávadnost a kvalitu. Lidé už nemají hlad, netrpí podvýživou a nemocemi s tím souvisejícími a mají se lépe.
Ale daří se jim opravdu lépe? Myslíme-li na zdraví, a to v souvislosti s jídlem, jídla je dost, ale změnila se jeho kvalita – výživná hodnota. Je bohaté na kalorie a „chudé“ na látky pro naše zdraví nezbytné (vitaminy, minerály, fytolátky, enzymy, antioxidanty, vlákninu atd.). Tedy přesně naopak jak tomu bylo dříve za doby našich babiček. I zdravotní problémy jsou jiné. Zmizely klasické infekční choroby (neštovice, černý kašel, tuberkuloza) a nahradily je infarkty, rakoviny a cukrovky – tzv. choroby civilizační. Ale i na ně se snažíme nějak vyzrát pomocí bypassů, chemoterapií a nepřebernou spoustou různobarevných tabletek – stačí spolknout a budete zdraví. Jenže tak jednoduché to není. Vzdálili jsme se od zdroje zdraví – přírody a zdraví se vzdálilo nám. Je třeba se zastavit a pokorně se vrátit. Jistěže ne o 50 či 100 let zpátky, to by ani nešlo, ale k přírodním zdrojům zdraví, které jsou ověřené tisíciletou praxí a pro naše tělo nejpřirozenější. Základním faktorem, který ovlivňuje naše zdraví, je to, co jíme. A základem veškeré potravy je – zjednodušeně řečeno – zelená tráva.
Nechte se pozvat do světa zelených potravin a poznejte jejich možná pro nás až překvapivou léčivou sílu, kterou nám i v dnešní době nabízejí.