Copywriting není práce, copywriting je zábavná hra se slovy

student-849825_1280

Ve čtvrtém ročníku na střední škole jsem hledala dlouhodobou brigádu, kterou bych skloubila s časově náročným rozvrhem. Brouzdala jsem po internetu křížem krážem, marně jsem hledala dobře placenou a časově flexibilní brigádu, až jsem narazila na portál věnující se obojživelníkům. Čirou náhodou jsem vstoupila na příspěvek, ve kterém provozovatel webové stránky poptával textaře. Řekla jsem si, proč to nevyzkoušet. A tím se mi odstartovala „kariéra“ copywritera (respektive copywriterky).

Za první článek, který byl obsáhlý asi na tři normostrany, jsem si vydělala 200 korun. Ačkoliv jsem článek několikrát opravovala, protože zadavatel nebyl s některými výrazy spokojený, byla jsem šťastná za každou korunu. A bez fyzické námahy.

Začala jsem se o téma, jak vydělat psaním peníze na internetu, zajímat hlouběji. Objevila jsem jeden nejmenovaný server, na kterém se zakázky získávaly snadno. Čím lepší jsem měla reputaci a hodnocení, tím více poptávek se mi objevovalo ve zprávách.

Ale psaní textů nebyl jediný segment, který mě zajímal. Vysoká škola mi dala možnost poznat nové lidi, nové tváře a nové oblasti. Spolužák pracoval pro jednu digitální agenturu, která shodou okolností sháněla copywritera. Z půlhodinové pohovoru s ředitelem dané agentury jsem měla smíšené pocity, nicméně nakonec mi přišla pozitivní zpráva: „Přijímáme Vás. Kdy můžete nastoupit?“

Copywriting, SEO a PPC

Společnost mi zajistila školení nejen samotného psaní textů, ale také školení na optimalizaci pro vyhledávače a reklamy PPC. Od každého trochu. Postupem času stěžejní prací v agentuře se stala správa reklamních kampaní, přičemž od psaní textů jsem trochu upustila. Ale nechtěla jsem zcela opouštět vody copywritingu, protože mě hraní si s písmenky a slovy baví.

K mému potěšení jsem dostala možnost pracovat jako redaktor pro portál PlaCla. Zpočátku jsem psala pár článků měsíčně, ale aktuálně jsem schopná napsat desítky normostran. Samozřejmě, občas se objevily slabé dny, kdy jsem dělala jednu chybu za druhou. Kritika ze strany zadavatelů mě vyzdvihla výše a uvědomila jsem si, že ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. A dnes se chybám, které jsem dělala před několika měsíci, snažím vyvarovat.

Nespornou výhodou je, že jsem naprosto časově flexibilní, tudíž pracovní dobu si přizpůsobím svému programu. A pokud hledáte způsob, jak vydělávat peníze na internetu, pamatujte na to, že taková práce vás musí bavit. Nestačí pouze to, že jste měli jedničky z českého jazyku.