Dokonalý dárek? Rytí do kamene můžete zkusit sami doma!

Není nic lepšího, než darovat vlastnoručně vyrobený dárek. Při rytí do kamene se navíc budete skvěle bavit. V článku vám ukážeme, jak na to.

Chcete si doma vyrobit originální dárek, ale nevíte, jak na to? Pak pro vás máme zajímavý tip. Ukážeme vám, jak můžete díky jedné ze tří dostupných metod vyrobit zajímavý dárek z kamene.

Metody rytí do kamene

Nejprve se pojďme podívat na metody, které můžete použít. Jde o tesání, gravírování a tryskání (pískování). Tesání je velice pracné a vyžaduje si jistou zručnost. Abyste mohli do kamene vyrýt přesně to, co chcete, budete potřebovat nezlomnou vůli, dláto a kladivo. Práce s kamenem navíc zabere spoustu času, takže se obrňte trpělivostí.

Gravírování do kamene je na druhou stranu velice rychlé a elegantní. Můžete s ním vytvářet velmi jemné a detailní grafiky, nápisy a dokonce i fotografie. Skvěle se hodí především k tmavým odstínům kamene. Tryskání se zase řadí mezi nejpoužívanější metody pro rytí nápisů a symbolů. Je přesné, rychlé a zároveň efektivní. Základem je pískovací stroj, který na kámen vrhá částice pod vysokým tlakem. Po určité době tak do kamene vytvoříte rytinu.

Jdeme rýt

A teď pojďme ke slibovanému návodu. K amatérskému rytí do kamene se nebude hodit ani tesání, ani gravírování štítků. Sáhněte po metodě pískování, s níž mohou začít i nezkušení rytci. Stačí si pořídit pískovačku, kompresor, vhodné abrazivo (materiál, kterým budete rýt do kamene), šablonu, kámen, ochranné prvky a pracovní oblečení.

Před pískováním si pečlivě navlečte ochranné brýle a dýchací masku proti vdechování prachu. Vyklepejte filtr a připravte vše potřebné včetně kamene a plastové šablony. Šablonu pevně přilepte na kámen a ujistěte se, že drží. Následně začněte tryskat. Čím hlubší nápis bude, tím lépe bude vypadat. Na závěr zkontrolujte, jestli jste se svým dílem spokojení, a ukliďte náčinní a veškerý nepořádek.