Dovolená na horách – Itálie

south-tyrol-1408156_1280

Přemýšlíte, že v zimě vyrazíte na lyžovačku na hory? Možná zatím nevíte, kam na dovolenou vyjet. V Evropě máte několik možností. Mezi nejnavštěvovanější země samozřejmě patří ty v Alpách, tedy Rakousko, Itálie, Francie a Švýcarsko. Dnešní článek vám přináší tipy na dovolenou v Itálii.

Jednou z velmi oblíbených oblastí je Val di Fiemme. Pro tuto oblast je typické sluníčko, široké sjezdovky, příznivé ceny a kulinářské speciality přímo na svazích. Val di Fiemme zahrnuje několik středisek: Alpe Luisia, Bellamonte, Passo Rolle, Lavaze – Jochgrimm, Alpe Cermis – Cavalese a Latemar Ski Center. Dohromady je zde více jak 100 kilometrů sjezdovek, 50 lanovek a vleků a téměř 130 kilometrů běžkařských tratí. Se skipasem Dolomiti Superski můžete každý den trávit v jiném středisku. Pro vyznavače pohodového lyžování i s dětmi je ideální středisko Alpe Lusia. Naopak milovníci adrenalinu si mohou užít 5 km dlouhou černou sjezdovku v Alpe Cermis, která překonává téměř 1000 metrů převýšení. Snowboardisté ocení celkem 3 snowparky rozeseté po jednotlivých střediscích. Milovníci prašanu zde také najdou pár míst, kde si přijdou na své. Jistota sněhu je zejména ve středisku Passo Rolle.

Stejný poměr mezi délkou modrých a červených sjezdovek nabízí středisko Marmolada-Arabba. Ledovec Marmolada je nejvyšším vrcholem Dolomit, a proto je lyžování pod ním neskutečným zážitkem. Z celkových 60 kilometrů sjezdovek v Arabbě je jich 80% uměle zasněžovaných. To znamená, že i při nedostatečném sněžení se nemusíte bát, že byste zůstali na pokoji. Kvůli své náročnosti není toto středisko příliš vhodné pro rodiny s dětmi. Sjezdovky jsou náročnější a často se mění v červenou či dokonce černou obtížnost. Stejně tak zde mnoho zábavy nenajdou snowboardisti a freerideři. Lyžaři si však zajisté budou užívat sjezdy se sluncem nad hlavou a italskými velikány v zádech.

Na svou dovolenou na horách si můžete zajet do výše položeného střediska Tonale. Ski areál nabízí na 100 kilometrů sjezdovek, z kterých si vyberou jak začátečníci, tak pokročilí sjezdaři. Na ledovci Presena si zalyžujete až ve 3 kilometrech nad mořem. Právě zde si užijete kvalitní freeride, na který doporučujeme vydat se s průvodcem. Nedaleko Passo Tonale leží menší středisko Ponde di Legno. Obě střediska jsou propojena kabinkovou lanovkou, na jeden skipas si tedy můžete zajezdit v obou z nich. Při výběru vaší dovolené vám mohou pomoci i tipy na ubytování.