Dukanova dieta

Dukanova dieta patří mezi ty zajímavější, vytvořil ji l francouzský lékař Pierre Dukan. Dukanova dieta je založena převážně na konzumaci bílkovin a omezování sacharidů. Záleží u ni na tom, kolik kilogramů chcete zhubnout a od toho se odvádí, jak dlouho máte dietu držet.

Dukanova dieta

Dukanova dieta má čtyři fáze

  • útočnou
  • proplouvací
  • upevňující
  • stabilizační

V prvních dvou fázích se mohou jíst povolené potraviny dle libosti.

Dukanova dieta – fáze

Útočná fáze

V této fázi se konzumují jen bílkoviny a trvá 1 – 10 dní. Během několika dnů můžete zhubnout až 3 kg. Velmi důležité je pít dostatek neslazené vody alespoň 2 litry. Vhodná je každodenní rychlá chůze, která trvá alespoň 20 minut. Každý den si dejte 1,5 lžíce ovesných otrub.

První fáze se drží dva dny, pokud chcete zhubnout celkem 5 kg, tři dny, pokud chcete zhubnout 5 – 10 kg, pět dní 20 kg, sedm dní více než 20 kg.

Povolené potraviny jsou: hovězí, telecí, králičí, kuřecí, krůtí (není povolené vepřové, jehněčí, tučné kousky a kůže),

libová šunka, játra, ryby bez oleje, korýši, max. 2 vejce denně, nízkotučné jogurty max. 2 denně, bílé jogurty, nízkotučný sýr a mléko, koření, bylinky, cibule, česnek, citron, hořčice, kečup bez cukru, umělé sladidlo.

Není povolené: tučné maso, kůže na kuřeti, tučný salám, více než 4 žloutky týdně, máslo

Proplouvací fáze

V této fázi se střídají dny, kdy jíte jen bílkoviny z první fáze a dny, kdy k nim jíte i zeleninu. Tuto fázi dodržujete, dokud se nepřiblížíte k vaší vysněné váze. Opět nezapomeňte na pravidelný pitný režim a každodenní chůzi, která trvá alespoň 30 minut. Každý den snězte 2 lžíce ovesných otrub.

Povolená zelenina je: brokolice, hlávkové zelí, celer, cuketa, okurky, houby, papriky, rajčata, cibule, papriky, dýně, ředkvičky, špenát, občas mrkev.

Nepovolené potraviny: brambory, těstoviny, kukuřice, luštěniny, rýže, pečivo.

TIP: přejídáte se, když jste ve stresu? Doporučujeme Saffron Extract 60 kapslí, který působí proti přejídání ze stresu, ale například také proti depresi

Upevňující fáze

Bílkoviny i zeleninu můžete jíst kdykoliv. Dále můžete jíst menší porci ovoce, 2 krajíčky celozrnného chlebu, jedno jídlo týdně z těstovin, brambor nebo luštěnin bez oleje, dále se může denně sníst 40 g sýra (ne tučného); jehněčí, vepřové, šunka max. dvakrát týdně, jednou týdně se doporučuje jen bílkovinný den, nezapomeňte na dvě lžíce ovesných otrub každý den.

Tato fáze trvá dle toho, kolik jste zhubli v předchozích fázích. Každý zhubnutý 1 kg vynásobte deseti dny.

Stabilizační fáze

Tato fáze trvá velice dlouho – dodržuje se celoživotně, jídelníček by se měl podobat 3. fázi.

Každý čtvrtek se jí pouze bílkoviny.

Každý den se jí tři lžičky ovesných otrub.

Každý den je zařazen pohyb – alespoň 20 minut, ke cvičení si dopřejte kvalitní protein.

 

One thought on “Dukanova dieta

Comments are closed.