Ekologické cestování po městě


V dnešním článku se podíváme na čím dál populárnější elektrokoloběžky a elektroskútry a srovnáme jejich vlastnosti s klasickými automobily a městskou hromadnou dopravou.

Náhradní řešení místo zákazů

Kolony aut, nervózní řidiči, hluk troubení a motorů, znečistěný vzduch. To je ve zkratce popsaná situace dnes již skoro každého většího města. Některá města, např. Paříž, už sahají k rychlostním omezením aut, zákazům vjezdu do centra nebo k poplatkům za průjezd. 

Zákazy a omezení ale nejsou řešením a mnoho lidí se bouří. Co kdybychom však našli náhradu za automobily? 

Elektrokoloběžky a elektroskútry jsou čím dál častěji vidět, jak brázdí hustým provozem a umožňují jejich řidičům efektivnější pohyb po městě. Pojďme se tedy podívat na jejich výhody a nevýhody.

Jsou opravdu ekologické?

První, co vás při zmínění elektro dopravních prostředků napadne, bude zřejmě ekologická šetrnost. Za ekologii se v dnešní době schovává spousta výrobků, je tedy v tomto případě oprávněná? 

Ačkoli je k jejich výrobě potřeba fosilních paliv, při samotném užívání je vypouštění emisí nulové, a navíc ulehčíte dopravnímu systému. Máme-li srovnat automobily, MHD a elektro dopravu, je šetrnost k životnímu prostředí jasně nakloněná ve prospěch elektra. Nejenže uděláte dobrou věc pro čistší ovzduší, ale také snížíte hladinu hluku, která ve městě často překračuje únosnou míru.

Snadné parkování

Další důležitou vlastností, kterou využijete v městském provozu, je skladnost. Elektrokoloběžka vám umožní využívat cyklostezku, nebo boční pruh, a vy tak budete moci předjet kolonu, a zároveň s ní snadno najdete místo na parkování. 

Zatímco s autem byste objížděli stále plná parkoviště, pro elektrokoloběžku vám stačí stojan anebo máte-li skládací, můžete ji vzít i s sebou do kanceláře.

Návratnost počáteční investice

A co finanční stránka? Prvotní investice může být vyšší, ale rychle se vám vrátí, protože ušetříte na hromadné dopravě. Opravy jsou také levnější a snadnější oproti autům. Pokud byste chtěli služeb koloběžek užívat jen občas, zvažte možnost sdílení. Přes aplikaci ji otevřete, zaplatíte a v jízdě vám již nic nebrání.

Potřebujete řidičský průkaz?

Jestliže nemáte řidičskou licenci, a přesto byste chtěli řídit elektrický skútr, nezoufejte. Řidičský průkaz nepotřebujete na elektroskútry s výkonem do 250 W, maximální rychlostí do 25 km/h a přídavnými cyklopedály, které z hlediska zákona spadají do skupiny elektrokol.

Zbraň hromadného ničení?

Ano, elektrokoloběžky a elektroskútry mají i své nevýhody. Nejvíce viditelným problémem, na který si stěžují chodci i řidiči, je jejich dostupnost pro všechny. Jelikož nevyžadují řidičské oprávnění, jezdí na nich někteří lidé s pocitem pánů světa, nedodržují předpisy, závodí na chodníku a kličkují mezi automobily. 

Řidiči elektrokoloběžek by si měli uvědomit, že dojde-li k nehodě, jsou v mnohem větším nebezpečí než šoféři za volantem. Zároveň hrozí, že díky snadnému řízení bez potřeby fyzické námahy lidé zleniví a budou odmítat chodit pěšky. 

Další riziko, které souvisí s lidskou povahou, je odkládání nepoužívaných koloběžek. Můžeme je tak nacházet na chodníku, v parcích, před budovami, protože stojan byl moc daleko.

Nedostatky oproti automobilům

Samozřejmě najdeme i praktické nedostatky. Menší úložný prostor, na nákup se přeci jen vyplatí jet autem, nižší rychlost, která je ovšem ve městě dostačující nebo třeba rozbité aplikace na sdílení. Máte-li půjčenou elektrokoloběžku a zasekne se vám aplikace, nastává dilema, co s platbou. 

Ale protože vývoj je stále na začátku, vývojáři budou programy stále zdokonalovat. Dalším rizikovým faktorem je baterie. Je důležité hlídat si úroveň nabití. Dojde-li vám baterie během rychlé jízdy z kopce, budete mít co dělat, abyste náhlé zastavení ustáli a nezranili se. 

Opačný extrém, přebíjení baterie, je též škodlivý, tentokrát pro baterii, která se ničí. To vše jsou však nedostatky, které se časem určitě vyladí a při běžném popojíždění po městě vás moc omezovat nebudou.

Svobodnější jízda

Elektrokoloběžky a elektroskútry jsou určitě ekologičtější a levnější alternativou k autům a městské hromadné dopravě. Při současném vývoji bude navíc na automobily vyvíjen stále větší tlak a na řadu budou přicházet různá omezení, kterým se používáním elektro dopravních prostředků vyhnete.