Jak jíst zdravě a šetřit životní prostředí?


Pokud myslíte na životní prostředí, jistě zohledňujete i zdraví svého vnitřního prostředí, tedy těla. Díváte se, co kupujete, jestli vám to bude prospívat. A také myslíte na ohleduplnost k planetě, v podstatě můžeme zmínit i naši peněženku. Jak jíst tedy zdravě a šetřit prostředí kolem nás i naše peníze?

Jak jíst zdravě a ušetřit?

Nejen v souvislosti se zdražováním se mění nákupní zvyky a myšlení o potravinách spousty lidí. Zatímco dříve lidem nevadilo vyhodit odpadní materiál z vaření, nechávali jsme jídlo v restauracích, nelámali jsme si hlavu s tím, co se stane s plastovými tácky, příbory i brčky, dnes je trend jiný. Dopadla na nás „rozjedenost“, i když ve skutečnosti se používá pregnantnější výraz. Oceány zaplavené odpadky a mrtvá zvířata nenechávají chladnými ani mnohé cyniky. Moc dobře si uvědomují, že onen nepořádek, který se najde v břiše velryby, se totiž může utvářet i v našem žaludku, když se všechny ty chemické prvky dostávají do výroben jídla. Stopové prvky škodlivin můžeme najít ve vodě, chemie zlepšuje chutě a výdrž polotovarů. Víte ovšem, co jíte? Není lepší si připravit doma jídlo, jehož původ znáte? Jak šetřit a jak jíst zdravě? Věda v tom není.

Jak jíst zdravě sezónní potraviny?

Domácí jídla jsou zdravější a víte, co do nich dáváte. Mohou to být i nápoje, domácí šťávy, džusy nebo smoothies. Ne nadarmo se říká, že tělu vyhovují potraviny, které rostou v jeho zemi, takže si kupte ovoce a zeleninu, sezónní potraviny, které pak zpracujete. Právě třeba do smoothie. Stačí totiž vybrané ingredience jen rozmixovat nejlépe tyčovým mixérem a vmžiku máte lahodnou pochoutku. Vyberte si takový výrobek, který má více funkcí. Tyčový mixér může šlehat, míchat, sekat. Zpracuje pevnější potraviny i ty vláčnější, poradí si tak s oříšky i pomerančem. Navíc zabere méně prostoru než klasický stolní mixér. Využijete jej v teplé i studené kuchyni. A pokud vám zbyde odpadní materiál ze smoothie? Můžete jej přidat do jogurtu, přihodíte granolu, osladíte javorovým sirupem a máte skvělý a zdravý dezert. Nebo odpad ze zeleniny. Můžete jím ozvláštnit polévky, nádivky. On tedy výraz odpad nezní moc pěkně, i když se to používá. Ovšem mějte na paměti, že nic nemusí být odpad, skvěle se dá zpracovat vše. Právě to stačí umixovat a pak si zbytky můžete ochutit dle libosti.