Jak komfortně přespat pod stanem?


Spaní venku je dobrodružství, které vám umožní zažít něco, co byste z pohodlné postele nikdy neviděli. Večer můžete pozorovat hvězdy, ráno zase východ slunce. Stačí si postavit stan na místě s pěkným výhledem. A nebojte, pod stanem vám nemusí být zima.

Ženy jsou od přírody zimomřivější, a tak si často stěžují, že jim je při spaní venku zima. S dobrou výbavou jsou však obavy z prochladnutí naprosto zbytečné. Když se pořádně nevyspíte, obvykle jste celý den nepoužitelní, tak neváhejte do spacáku a karimatky něco investovat. Ostatně, to platí o veškerém outdoorovém vybavení. Třeba taková karabina, vždyť na ní závisí život, tudíž byste neměli brát tu nejlevnější. Ale zpět ke spaní venku.

Péřový spacák je základ

Ochránci zvířat zřejmě nebudou nadšení, ale péřový spacák prostě vždy zahřeje více než ten syntetický. Je podstatně dražší a musíte se o něj lépe starat – například ho vždy nechat poctivě vyschnout, nebo ho skladovat v rozložené poloze, aby peří nebylo zmačkané. Hřejivost je ovšem podstatně vyšší, spacák je příjemně naducaný, navíc ho oproti syntetickému zmáčknete do menšího balení, takže se lépe nosí.

Nafukovací karimatka vás zbaví zimy od země

Karimatka má dva úkoly. Za prvé zajistit, abyste nespali na tvrdé zemi, za druhé vás izolovat od chladu, který jde od země. Ideální je z těchto hledisek nafukovací karimatka, jež mezi vaším tělem a zemí vytvoří vzduchový prostor. Navíc je nesmírně dobře skladovatelná. Nafukovací karimatky se dají sbalit do opravdu malého balíčku. Nafouknete je pusou, není potřeba příliš vzduchu.

Za vyzkoušení stojí hamaka

Na tom, jaký máte stan, už v podstatě nezáleží, ten vás totiž nezahřeje. Zajímavou alternativou ke spaní ve stanu každopádně mohou být hamaky. Ačkoliv se to nezdá, vyspíte se v nich pohodlně a jste daleko od země, tudíž od zdroje chladu. Kromě toho existují hamaky pro dva, v nichž se přitulíte a hned je vám tepleji.