Trekingová obuv: Co byste měli vědět před její koupí?


Trekingová obuv je ideální na horské túry. Chrání totiž před bolestmi nohou při chození v náročnějších podmínkách a poskytuje bezpečnou přilnavost k terénu. Charakteristickými rysy takové obuvi jsou pevná tuhá podrážka a stabilní opora kotníků. V následujících řádcích vám prozradíme, na co si dát pozor při nákupu.

Co jsou to trekingové boty?

Hlavními a nepopiratelnými vlastnostmi trekingové obuvi jsou pohodlnost, bezpečnost a ochrana. Trekingová obuv by zkrátka měla:

  • být lehká a multifunkční pro nenáročné túry i každodenní chození,
  • poskytnout lepší oporu kotníku,
  • mít pevnější podrážku i ochranu proti povětrnostním vlivům,
  • být co nejpevnější, ale zároveň co nejlehčí.

Řešením pro náročné túry v přírodě na nezpevněných stezkách jsou tedy trekingové boty. V porovnání s alternativními turistickými botami jsou vyšší a díky stabilnímu dříku poskytnou nohám nejlepší oporu v nerovném terénu. Zvolíte tak ideální kompromis mezi lehkou turistickou botou a těžkou horskou botou.

Mírně odpružená podrážka poskytuje díky pevnému a torzně tuhému materiálu vysokou jistotu v terénu. Boty jsou přizpůsobeny vysoké hmotnosti turisty s batohem. Voděodolná membrána udržuje nohy v suchu i za vlhka a deště. Profil zajišťuje jistotu nohou v horách. Obuv poskytuje optimální přilnavost a maximální ochranu v horském terénu.

Různé materiály a střihy trekingové obuvi

Kůže a prodyšné syntetické materiály jsou nejběžnějšími svršky trekingové obuvi. Kůže boduje v teplém a suchém počasí vysokým komfortem nošení, zároveň je tento materiál obvykle stabilnější a odolnější než syntetika. Syntetický materiál je vhodnější do vlhkého a chladného počasí. Je stejně vodoodpudivý jako dobře navoskované kožené boty, ale mnohem prodyšnější a rychleji schne. Kožené boty by měly mít také funkční membránu, pak rychle schnou. Pro chladné období nabízejí výrobci trekingových bot také boty s podšívkou.

Co je třeba zvážit při nákupu?

Pro dobrou podporu při dlouhých túrách je nejdůležitějším kritériem střih obuvi. Zaměřte se na usazení paty, oporu kotníku a šněrování. Při nákupu trekingové obuvi mějte na paměti následující tipy a triky:

  • Při zkoušení se ujistěte, že je usazení paty naprosto bezpečné. Puchýře nebo odřená místa hrozí, pokud můžete patou v botě minimálně pohybovat.
  • Pro bezpečné postavení v botě musí být střed chodidla dobře fixován. Asi 15 minut po nazutí botu znovu zašněrujte, pak se trekingová obuv ještě lépe přizpůsobí chodidlu.
  • Prsty na nohou potřebují vpředu místo na šířku prstu a nesmí se dotýkat horní části boty. V opačném případě budou vznikat tlakové body, zejména z kopce.
  • Svršek by měl těsně obepínat kotník a pevně se šněrovat, aby byla zajištěna dobrá opora kotníku.