Jak používat akrylové barvy? Využijte jejich výhod naplno!


Akrylové barvy jsou skvělou pomůckou pro každého malíře. Musíte s nimi ale umět dobře zacházet, abyste naplno využili jejich potenciálu.

Pro laika může být rozdíl mezi malířskými barvami nepatrný. Není tedy divu, že akrylové barvy většina lidí považuje za vodovky. Opak je ale pravdou a i tyto barvy mají svoje specifika. Pojďme se podívat na to, jaké výhody nabízí a jak s nimi pracovat.

Skvělé vlastnosti

Pokud vybíráte barvy, se kterými byste mohli proniknout do světa malování, pak budou akrylové barvy doslova ideální. Jejich vlastnosti totiž poskytují ideální příležitost začátečníkům. Dá se s nimi totiž jednoduše pracovat. Pomáhá tomu především ředění vodou, kvůli kterým řadě lidí připomíná vodovky. Oproti nim se ale výrazně liší.

Jedna ze zásadních odlišností je především voděodolnost. Sice jsme v minulém odstavci zmiňovali, že je musíte ředit vodou, to ale nehraje vůbec roli. Jakmile je totiž necháte zaschnout, naprosto změní svoje vlastnosti. K tomu všemu mají skvělou schopnost pigmentace, takže s nimi můžete jednoduše opravovat chyby na malířském plátně.

Jak používat akrylové barvy?

Akrylová barva může být ideální pro začátečníky, musíte si ale dát pozor. Velice rychle totiž schnou. Jestliže si nedáte pozor, odnese to i vaše náčiní. Ihned po malování tedy pečlivě omyjte štětce vodou a zbavte je veškerého nánosu barev. Jak jsme si řekli výše, zatvrdlé akrylové barvy jsou voděodolné, takže byste je ze štětin dostávali jen velmi těžko.

Na práci s akrylovými barvami si pro jistotu připravte i speciální oblečení. Určitě nechcete, abyste si vaše oblíbené tričko nebo kalhoty zbytečně zničili. Akrylové barvy totiž mají jednu úžasnou vlastnost, a to že je není možné vyprat z textilií. V případě, že používáte textilní plátno, je to skvělá zpráva. Jestliže si ale potřísníte tričko, můžete se rovnou rozloučit s jeho původním vzhledem.