Jak udržovat domácí finskou saunu

Účinky saunování na lidský organismus jsou známé už po dlouhá staletí. Spousta lidí si sauny pořizuje kvůli příjemné relaxaci, a jelikož se dnes už nejedná o žádný finančně náročný luxus, čím dál častěji se objevují i v českých domácnostech. Spolu s tím přibývají také otázky, jak saunu správně udržovat a čistit.

Každé potěšení s sebou přináší nové starosti, i o saunu je potřeba se starat, aby dlouho vydržela v původním stavu, nehromadily se v ní plísně a bakterie. Saunu je dobré vyčistit zhruba jednou za měsíc, cca jednou ročně byste se měli pustit se do velkého úklidu.

Jak se sauna umývá?

V případě velkého úklidu je doporučované vynést ven veškerý nábytek a kompletně saunu vyklidit. Kartáčem je vhodné odstranit hrubší nečistoty, zbytek obstaráte jemnou houbičkou. Naneste na ni šetrný chemický prostředek proti plísním (SAVO jen tehdy, pokud je dřevo nalakované či jinak ošetřené) a celou saunu vyčistěte. Následně nechte saunu pořádně vyschnout. Dobré je tedy nechávat velké čištění spíš na léto. Odborníci navíc doporučují používat jako impregnaci dřeva tzv. parafínový olej nanášený houbičkou či měkkým hadříkem.

Co dělat v případě, kdy něco nefunguje?

Nefunguje vám v sauně topidlo, regulátor, kamna? To jsou věci, s nimiž si sami neporadíte, oprava sauny je nevyhnutelná. Nejlepší je kontaktovat přímo firmu, která vám ji zhotovila, nicméně ne všechny společnosti servis sauny nabízí.

V takovém případě se neváhejte obrátit na společnost Harvia, která je autorizovaným dodavatelem značky Harvia v ČR a SR a také oficiálním servisním střediskem. Zajišťují záruční i pozáruční servis, montáže a renovace sauny a saunových technologií. Disponují širokým sortimentem náhradních dílů, takže pokud nebude možná oprava či repasování vadných topidel a jiných součástek, prostě vám dodají jiné. Možná nakonec zjistíte, že oprava sauny ani nebude nutná.

Údržba sauny rozhodně není záležitostí, která by vás měla trápit. Když budete myslet na pravidelné čištění, vydrží vám dlouhá léta.

One thought on “Jak udržovat domácí finskou saunu

Comments are closed.