Jak vybrat malířské plátno? Poradíme vám

Malířské plátno je základním stavebním kamenem každého uměleckého díla. Pokud se nechcete při jeho výběru spálit, přečtěte si tento článek.

Vybrat správné malířské plátno je nezbytné proto, abyste byli schopní vytvořit to nejlepší možné dílo. V tomto článku si tedy probereme, jaké jsou možnosti a které plátno je nejlepší.

Bavlněné plátno

Bavlněná malířská plátna jsou vůbec nejrozšířenější. Koupíte je téměř kdekoliv, i v papírnictví. Není se čemu divit, vždyť jsou také nejpoužívanější. Pokud se rozhodnete právě pro bavlněné plátno, rozhodně neuděláte chybu. Dá se na něj totiž malovat téměř jakoukoliv technikou.

Mezi jeho největší výhody patří především cena. Oproti níže jmenovanému lnu je výrazně levnější. Nabízí také vysokou pružnost, díky čemuž se na něj velice dobře maluje. Na druhou stranu se musíte smířit s tím, že bude absorbovat vlhkost. Kvůli své pružnosti se také snadno ohne a po čase se může protáhnout. Tím dojde k znehodnocení původního obrazu. Pokud ale obraz zarámujete, měli byste se tomuto problému vyhnout.

Lněné plátno

Lněné malířské plátno v sobě nese dlouhou malířskou historii. Byl to právě len, který byl v historii tolik oblíbený řadou malířských mistrů. I v dnešní době patří mezi nejoblíbenější typy pláten. Dnes jej umělci vnímají jako ušlechtilé a mnohdy ho považují za naprosto ideální pro svou práci. Tomu ale také odpovídá i cena. Jedno plátno z lnu vás často vyjde na více peněz než celá sada malířských pláten z bavlny.

Na druhou stranu ale přináší vlastnosti, které byste u bavlny hledali těžko. Patří mezi ně například odolnost vůči vlhkosti. Sice také vlhkost absorbuje, ale není to tak hrozné jako v případě bavlny. Ba co víc, není náchylné k ochabnutí a hůře se deformuje.