Perský koberec je pojmem i v dnešní moderní době

Celoplošné koberce z našich domácností vymizely. Nastoupily především tvrdé podlahy. Ať již z lamina, vinylu či luxusnější dřevěné. Stále více se zamilováváme též do keramických podlah, které už nepatří jenom do tradičních prostorů, ale s dlažbou a s keramickými obklady pracujeme jako s objekty. A právě do takto inovovaných interiérů se hodí i tradiční perské koberce.

Tradiční perský koberec není znám pod tímto názvem nijak dlouho

Název pochází z angličtiny a poprvé se objevil někdy ve 30. letech 19. století. Perské koberce jsou ručně vázané z přírodních materiálů, nejčastěji z vlněných a hedvábných přízí, vždy na tkaný základ. Tento typ koberců charakterizují rovněž vzory. Obvykle jde o bohaté květinové vzory v symetrických kompozicích, kterým neopakovatelný styl dodávají i barvy v jemných odstínech.

Koberce s dlouhou historií

Historie perských koberců je však mnohem delší než doba, od kdy se honosí svým jménem. Pravděpodobně se koberce v tomto stylu začaly vyrábět již 2000 let před našim letopočtem. Boom pro rozvoj jejich výroby přišel v 16. až 18. století. Koberce vyrobené v této době pořád existují a pokládají se se za vzácné poklady různých muzejních sbírek.

Perské koberce si až do dnešní doby zachovaly punc originality a ruční výroby

Dodnes se vyrábí výhradně z přírodních materiálů, jakými jsou vlna, hedvábí či bavlna. Důležité je též barvení perských koberců. Barvy mají koberce velice kvalitní, proto umí perský koberec odolat i zubu času a zachovat si své barvy i po létech. Perské koberce nejsou bytový doplněk na pár let. Investovat do skutečně kvalitního perského koberce něco stojí, ale jde o kousek, který se pak dědí z generace na generaci a jeho hodnota v čase roste.

Nemusíte se bát ani designu perských koberců. Vzory bývají velice nadčasové a neublíží historickému, tradičnímu, ani hypermodernímu interiéru.

Kde koupit perské koberce?

Kvalitní perské koberce – turecké, pákistánské, nomádské, turkmenské a samozřejmě íránské, nabízí e-shop https://e-shop.buchara.cz/perske_koberceTyto koberce budou doslova uměleckým kouskem a ke každému dostanete i certifikát kvality.