Jak vybrat první auto na dálkové ovládání?


Stavění, závodění, ale i navrhování RC autíček je oblíbeným koníčkem mnohých automobilových nadšenců. Současně auta na dálkové ovládání představují způsob, jak si vyzkoušet život na rychlém okruhu bez jakýchkoliv rizik. Pokud se rozhodnete investovat do RC auta, prvně byste si měli zjistit, na jaké parametry se zaměřit, abyste neprohloupili.

Jestliže hledáte auta na dálkové ovládání, zaměřte se hlavně na velikost, montáž, značku, palivo, motor a baterii. Kromě toho je třeba vzít v úvahu i další faktory, jako jsou cena, pohon kol, rychlost akcelerace, odolnost, hmotnost a design vozidla.

Jak si vybrat RC auto?

Při výběru RC vozidla se nejprve rozhodněte, zda chcete auto, nákladní auto, buginu, nebo jiné vozidlo. Záleží i na tom, po jakém povrchu budete jezdit, protože pro rovnou silnici se doporučuje jiný model než pro náročný terén.

RC auto

  • Dosahuje dobrých rychlostí.
  • Dokáže driftovat, ale jsou k dostání i rallye varianty či silniční auta.
  • Hodí se pro závodění na tvrdém a rovném povrchu.

RC truck

  • Existuje monster truck a stadium truck.
  • Zvládá bez problémů jízdu v terénu.
  • Stadium truck využijete při závodní v hale.

RC bugina

  • Skvělá volba, pokud si nejste jisti, jakému RC autu dáte přednost.
  • Velkou výhodou je, že má terénní i silniční schopnosti.
  • Jedná se o nejoblíbenější RC auto pro začátečníky.

Jakou velikost RC auta byste si měli koupit?

Všimněte si, že se RC auta na dálkové ovládání vyrábějí ve velikostech 1/16, 1/10, 1/8 a 1/5. Existují také miniaturní vozidla ve velikostech 1/28 a 1/64. Velikost vašeho RC auta má svůj význam, je to velikost auta vzhledem ke skutečnému autu stejného modelu.

Protože je velikost RC auta relativní vůči odpovídajícímu autu, a ne obecným rozměrům auta, pokud byste vzali jeden model nákladního auta v měřítku 1/16 a porovnali ho vedle sebe s jiným modelem nákladního auta ve stejném měřítku, jedno by mohlo být větší než druhé.

Pro vaše první RC auto by vám nejlépe vyhovoval model v měřítku 1/10, protože to je velmi běžná velikost. U takových automobilů si vyměníte motor, volant, pneumatiky a další prvky.

Koupit si hotový model, nebo si RC auto postavit sami?

Když se rozhodnete koupit si své první RC auto, narazíte na dvě hlavní kategorie: modely, které jsou již postavené, a modely, jež si postavíte sami.

Předem sestavené modely

Předem sestavené modely RC autíček lze zakoupit v prodejnách RC vozidel, ale třeba i na stránce www.ministerstvohracek.cz a dalších obchodech. Tato auta jsou předem sestavená a připravená k použití. Nepotřebují nic víc než baterie nebo rychlé nabití před prvním použitím. Předem sestavené modely zřídkakdy vyžadují montáž, a pokud je nějaká montáž nutná, je vskutku minimální.

Předem sestavené modely jsou vhodné pro začátečníky, protože se můžete naučit základy jejich řízení a fungování bez stresu z jejich sestavování. Jsou také vhodné pro lidi, již se o stavbu auta nezajímají.

Modely, které si postavíte sami

RC modely aut, které si postavíte sami, jsou oblíbené mezi zkušenějšími nadšenci RC aut. Taková RC auta dostanete se vším, co k jejich sestavení potřebujete, a to od dílů, které tvoří samotnou karoserii auta, až po šrouby, jež ho budou držet pohromadě. Tento druh RC autíček se běžně označuje jako stavebnice.

Některé stavebnice se prodávají bez určitých součástí, které jsou skvělé pro zkušené milovníky RC aut, kteří si plánují své auto upravit.