Kašli na tu didaktiku, kup si raději kosmetiku

Tyto slogany, které už se svou formou blíží charakteru agitace, zvláště když jimi podkopávám morálku svých spolužaček, se u mě vyskytují čím dál častěji – a dekorativní kosmetika se ukázala jako vděčný nosný základ. S blížícím se zkouškovým obdobím u mě tradičně narůstá vůle odkládat povinnosti a nebyla bych to já, kdybych se nudnému učení netoužila vyhnout milou a kreativní zábavou. A kreativní zábava je psaní, hraní, malování, ale i líčení. Jako člověk spřízněný s výtvarným uměním nemůžu odolat!

Dětství bez kosmetiky a s čistou tváří

Když jsem byla malá, chtěla jsem si hrávat s falešnými šminkami pro malé holčičky. Mamka mi to ale nikdy nedovolila. Jelikož byla ruku v ruce s tetou, ani sestřenice Lenka neposkytla zdroj křiklavě barevných očních stínů a růžových rtěnek s vlastností snadného smytí z dětského obličejíku. 

Ani s přibývajícími roky jsem nepochodila. Abyste správně rozuměly, mamka se normálně líčí, a více než pravděpodobně nezastává názor, že dekorativní kosmetika je více nebezpečná než chůze po ulici. Má ale svůj vlastní názor na moje dospívání. Na šminky je podle ní prostě čas. Do školy jsem mohla jít s lehce namalovanýma očima poprvé v 18 letech. Ve 20 jsem dostala jako dárek pod stromeček bázi pod make-up, což jsem vnímala jako další průlomový moment. Od mého odchodu na vysokou školu se má rodina vůči make-upu na mém obličeji už nikterak nevymezuje. 

Na výrazné líčení mě moc neužije

Nechci ale působit dojmem, že by na mě tahle rodinná regulace zanechala nějakou újmu. Nejsem totiž vyznavačkou přehnaného líčení, dávám přednost kvalitní pěstící kosmetice a takzvanému nude make-upu. Slovíčko nude asi z angličtiny znáte, v češtině mu odpovídá výraz „nahý“. Líčím se zkrátka tak, aby nebylo poznat, že vůbec nalíčená jsem. Zakrývám nedostatky, vyzdvihuji přednosti, ale nesnažím se nikterak upoutat na svou tvář pozornost přílišnou barevností, snad s výjimkou občasného nanesení červené rtěnky. 

Věřte mi, že Francouzsky, ale i jiné cizinky, které jsem měla možnost poznat, ať už při svých zahraničních výjezdech, tak jako erasmačky v Brně, ve valné většině případů vyznávají podobnou filozofii, jako já. Tento trend se nesnažím udržet jen v rámci líčení samotného, ale i v rámci nákupu kosmetiky. Studuji certifikáty na obalech a snažím se jít na to cestou „vysoké náklady, zaručená kvalita“, ale „ekonomické uvažování, vím, co kupuji“. Pokud se také chcete orientovat ve všemožných označeních a labelech na obalech přípravků, mrkněte na následující přehled. 

Moje kamarádky to naštěstí vidí stejně

Tohle je tedy způsob péče, k němuž se s kamarádkami přikláníme a naše kosmetické sedánky, kterých je během zkouškového období více než obvykle, se zpravidla soustředí na sledování různých videí na nude líčení. Věřte, že někdy trvá pořádnou dobu naučit se přípravek aplikovat tak, abyste docílily maximálně přirozeného vzhledu. Snažíme se rovněž respektovat potřeby pleti a roční období, ve kterém se zrovna nacházíme. Věřte nebo ne, v zimě je pleť sušší, protože se promašťuje méně než v létě, a také okolní světlo se chová jinak než v létě. Tyhle moje rady by snad vydaly na samostatný článek, takže pokud o něj máte zájem, dejte mi vědět a něco vymyslíme. Pro inspiraci pro aktuální část roku mrkněte třeba sem

Každopádně, jedno moudro si Vám předat neodpustím – mějte na paměti to, že se nacházíme v období úporného horka, nebo naopak letních slejváků – myslíte si, že se vyplatí mít na sobě velké množství dekorativních prvků, když Vám každou chvíli hrozí, že o ně vlivem potu či deště přijdete? Věnujte tedy pozornost spíše důkladné péči a chraňte póry před jejich ucpáním. Nezapomeňte si pořídit sluneční brýle z Larond, které vás budou před sluníčkem také účinně chránit. 

Kolik vám bylo let, když jste s líčením začínaly?